Jag har monterat så här!
Blir snyggt i mörker!
4st dioder under varje trappsteg.
Har byggt ljuslister själv, dioderna köpte jag från www.litepol.se
Blir snyggt i mörker!
4st dioder under varje trappsteg.
Har byggt ljuslister själv, dioderna köpte jag från www.litepol.se
Dioder drar väldigt lite el (avser vanliga dioder) så det är inte nått problem med värme. Det finns även nått som heter power dioder (eller nått sånt) som är kraftigare och kräver kylning men det är inte såna du ska ha till trappan.merlin_1 skrev:
Snyggt, hur gömde du kabeln?JonasLerum skrev:
Har själv funderat på en 5W halogen (hide-a-lite) under t ex vart tredje steg, men än så länge har jag ingen bra lösning på kabeldragningen. Alla tips mycket välkomna!
Jag köpte en sådan ljuslist. De fyra listerna kan antingen kopplas samman, eller separat med en egen meterlång sladd till varje.merlin_1 skrev:
Ljusfärgen kan variera något mellan olika element; vissa mer blåa, andra mer gula, vilket tydligen är normalt för diodlampor. Jag använde den som effektbelysning på bakkanten av ett arbetsbord.
Här är en annan variant av trappbelysning mha ljuslist som jag har hittat.
http://www.minhembio.com/Leito/69208/
Lysdioder går även att hitta här
http://www.upplyst.se/
http://www.minhembio.com/Leito/69208/
Lysdioder går även att hitta här
http://www.upplyst.se/
Har satt en list längst fram på undersida trappsteget, kabeln ligger gömd i listen och dioderna sticker ut genom hål i listen. Sen samlas kablarna ihop i en kabellist som går längst in mot väggen.dalle skrev:
Dioderna är diffusa vita, provade med flera olika men jag ville inte ha dom för starka så de mjölkvita blev bra då dom sprider ljuset bra.
trevligt med lite intresse! jag har inga problem med att dölja kabeldragning då baksidan av trappen går ned i källaren, men lat som man är så funderar man lite på lite färdiga lösningar, får väl koll in på ikea och ser hur det ser ut annars får man väl kanske beställa från molectric tror jag(mycket kul där, ska nog köpa något till utsidan med
För dig som behövde en list till, Clas Ohlson säljer IKEAs 31 cm ljusdiodlister styckevis.
