Medlem
· Jämtland
· 79 inlägg
Hej, håller på att bygga en mur av Benders maxi skarp, block som är 350x210x140 och med skarpa kanter. Problemet är att så gott som alla block har gjutrester nertill så de inte går att lägga helt tätt. Längst ner där muren hamnar under mark har jag helt enkelt slagit bort med en hammare men blir ju inget supersnyggt resultat. Nu ska jag mura upp det som ska vara ovan mark och undrar därför hur jag kan få bort dessa gjutrester utan att förstöra de fina skarpa kanterna på blocken?
Vad säger tillverkaren? Om blocken är designade med skarpa kanter och för tät läggning så känns det som ett tillverkningsfel. Du kanske har fått en dålig batch? Jag kanske inte förstår problemet riktigt?
Medlem
· Jämtland
· 79 inlägg
Jag är verkligen inte betongare men det där ser ut som något som är svårt att göra så mycket åt om de inte efterbehandlar blocken på något sätt. Testa rävlyans metod, men jag skulle verkligen vilja veta vad Benders säger. Om blocken marknadsförs som något som går att läggas tight borde de ha bättre toleranser.
Medlem
· Jämtland
· 79 inlägg
Fick svar av Benders, det är som sagt formen som är sliten och inte tät och det bör inte ha blivit sådär. Jag gjorde färdigt muren i helgen och tänkte försöka ta bort det som är kvar då jag lagt styggaste sidorna bakåt där jag ska fylla upp mot muren. Tack för hjälpen alla!
Moderator
· Stockholm
· 56 241 inlägg
Nu när det är monterat kan det vara svårt. Men med en vinkelslip med diamant slipkopp:
https://www.jula.se/catalog/verktyg...deller/sliprondeller/diamantslipskiva-016120/
Så får man bort det på några sekunder per sida.
https://www.jula.se/catalog/verktyg...deller/sliprondeller/diamantslipskiva-016120/
Så får man bort det på några sekunder per sida.
Klicka här för att svara

