Huset i fråga är byggt på berg. Det är delvis källare och det är dålig access i krypgrunden som finns under resten av huset. I de delar jag har krupit runt har man blottlagt berget.

idag öppnade jag upp ett rum där vi haft problem med främst kalla golv (detta del går inte att krypa till. Blev lite förvånad när jag såg att man bara grävt ”diken” ner till berget för att gjuta sulorna. Mitt under golvet är det lerjord,~10 kvm 30cm tjockt som man inte tog bort när huset byggdes. Det ligger ”högt och det är ~ 40cm luft mot den murade grunden och ~30cm luft mot blindbotten.

borde man gräva ut denna jordkaka? Har tyckt att det luktar lite jordkällare i det rummet. Eller är det bortkastad tid och pengar? Eller finns det någon annat jag borde göra?
 
  • Golvkonstruktion med synliga träreglar och grus samt stenar på berggrund i ett hus.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.