P
Hej.
Jag håller på med en bastustuga och skall ha ett vedeldat aggregat Tylö TL16. http://www.badshop.se/tylo-vedugn-tl-16/18540-0

Det skall stå så nära väggen som möjligt med hjälp av skyddsplåtar från Narvi då Tylö ej har några egna i sortimentet.
http://www.bastubutiken.se/produkter/Narvi-Strålskyddsmantel-DEL-1,-762MM_1399

Problemet är det att skyddsplåtarna täcker ju inte den oisolerade delen av skorstenen (första 1000 mm från kaminen) Hur gör man då om man inte vill använda mineritskivor ? Skyddsplåtarna är ju bara 1000 mm höga och jag behöver skydda den brännbara väggen upp till 1710 mm ( aggregatet TL16 710 mm högt + 1000 mm oisolerat rökrör).

Någon som har en bra lösning på detta ?

Mvh Hasse
 
Eftersom du inte vill använda minerit så är det väl bara plåt som återstår. Helst då dubbla eftersom du vill komma så nära väggen som möjligt.
 
Använd isolerat rökrör så slipper du problemet.
 
P
Det får inte vara isolerat rökrör förtsa 1000 mm från aggregatet.
 
Du menar att det inte får se ut så här ??

Tur att inte sotaren visste om detta när han besiktade förra året......
 
  • Bastu3.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
P
Vet ej om det skiljer mellan harvias rörkrör och tylös som jag har tänkt använda...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.