Hej! Flyttade till hus som har sedan tidigare en vedeldad badtunna. Intern kamin. Inget skydd framför kaminen. Har små barn och känner det är farligt bada med dem där utan skydd framför kaminen. Kan ingenting om snickeri. Har ni tips på lösning till detta? Fick mejl från badtunnaexpert.se med tips om att bygga en själv och ser inte svårt ut. Alternativt kan jag beställa från dem. Men hur sätta fast skyddet på badtunnan sedan? Kan man borra på badtunnan? Tacksam tips.
 
Du kan göra ett skydd av vanlig hyvlad furu, till exempel 22x70 eller 38x70. Undvik gran eftersom den kodar.

Om du ser den här filmen på youtube så ser du hur man enklast monterar det sedan.
 
  • Gilla
LPF
  • Laddar…
Glömde skriva att du ska använda skruv i rostfritt.
 
Hej! Tack. Men badtunnan vi har är inte i trä. Den är blå invändigt av någon sorts plast material skulle jag gissa. Kan man ändå borra på den?
 
Ja, men du måste nog täta runt hålet.

Om du pratar med någon som tillverkar badtunnor med plastinsats så kan du säkert köpa de vinkeljärn och tätningar som behövs. Kolla med till exempel Sotarns badtunnor som var i filmen ovan eftersom de har egen fabrik och inte importerar tunnorna.
 
  • Gilla
LPF
  • Laddar…
Men du kan behöva lätta på banden som håller ihop tunnan och lyfta ur insatsen när du ska montera fästjärnen, för om du borrar rätt igenom till utsidan av tunnan är det risk att du spräcker plasten när du ska dra åt fästjärnen eftersom det troligast är en luftspalt mellan trätunnan och plastinsatsen.
 
  • Gilla
LPF
  • Laddar…
Tack! Ska kolla upp det
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.