Hej!
Vi flyttade in i ett nybyggt parhus för ca 3 månader. Och nu för några dagar sen har vi upptäckt något skumt i badrummet.

För 3 dagar sen såg jag att i ena hörnet så hade fogen blivit mörk grå, testade då att trycka ett toapapper emot fogen för att se om den var blöt, och mycket riktigt så sög pappret upp vatten. Då tänkte jag att jag avvaktar för att se om det skulle torka upp och bli normalt igen, och mycket riktigt så blev det torrt och fint i hörnet igen.

Tills nu på eftermiddagen(idag) så hade det blivit blött igen?! Vi har använt badrummet helt normalt dessa 3 dagar och inte märkt av något.
Vad har ni vad tankar om detta? För mig är det jättekonstigt hur det bara kan bli i det hörnet? Bifogar 2 bilder som jag hoppas underlätta att förstå hur planlösningen är i badrummet(se röd cirkel för vilket hörn).


IMG_5067.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Planrit.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Planrit.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
harry73
Hur är fallet i badrummet? Kan (kondens) vatten från toabehållaren eller tvätstället samlas i hörnet?
 
Jorå det är fall i badrummet mot brunnen i duschen.
Men skulle det kunna bli kondens bara i hörnet?
 
harry73
På sommaren får jag kondens på cistern som skulle kunna droppa ner och samlas i hörnet om det inte finns fall just där, men det behöver inte vara kondens vatten.
Men just nu vill man helst utesluta att vattnet kommer underifrån. Försök spilla lite vatten bredvid Toan och tvättstälket och kolka vart det tar vägen
 
Kramla
Hej!
Alt1.
Enl ritning är det samma vägg/hörn som löper mot duschörnan , Olyckligtvis kan det vara så att det rinner vatten bakom plattorna mot hörnet när ni duschar.
Alt2.
Bakfall mot det hörnet.

Tyvärr är det knepigt att avgöra sådant här via bild, då det är lättare på plats!

Hoppas mina tankar kan vara till någon hjälp!
 
Ja precis det är samma vägg. Hade också tanke om bakfall. Men om det skulle vara bakfall underplattorna, borde det inte vara typ en "stig" med mörk fog emot hörnet? Och inte bara i hörnet.
 
Kramla
Under plattorna på golvet får vi hoppas att det ej är bakfall, o det tror jag ej.
Såg att du svarat medans jag skrev att det ej va bakfall,
så alt1 är mera troligt.
 
Sorry! Ser att jag missat lägga upp rätt ritning, blandaren sitter inte på samma vägg som det hörnet. Utan den sitter emot TT/TM rummet.

Även tittat på bilder ifrån grunden, alla vatten och avloppsrör går ner i grunden.
 
Bob_the_builder
GVF borde stå för "golvvärmefördelare". Finns det en lucka i angränsande rum? Kan du isf öppna den och kolla så att du inte har en läcka där?
 
Japp där har jag kollat. Där är det torrt vad jag kan se o känna.

Om vi leker med tanken att det skulle vara något utanför badrummet. Borde inte tätskiktet stoppa upp?
 
Kramla
Du får mer vattenbegjutning mot den väggen när blandaren sitter där du nu menar, o det blir mer troligt mitt svar!
Vatten kan tyvärr färdas lång väg bakom plattor/golvvinkel om man har otur.
 
Bob_the_builder
iwe skrev:
Japp där har jag kollat. Där är det torrt vad jag kan se o känna.
Låter bra!

Om vi leker med tanken att det skulle vara något utanför badrummet. Borde inte tätskiktet stoppa upp?
Jo, det borde det, men konstigare saker än läckande tätskikt har förekommit...
 
Kramla skrev:
Du får mer vattenbegjutning mot den väggen när blandaren sitter där du nu menar, o det blir mer troligt mitt svar!
Vatten kan tyvärr färdas lång väg bakom plattor/golvvinkel om man har otur.
Jo det är sant, men då borde det bara ifrån 1) Golvbrunnen 2) Toaavloppsröret.
 
Kramla
Ska försöka förtydliga! När ni duschar begjuts väggarna runt om med vatten det mesta rinner utanför kaklet/klinker ned i brunnen, dock mättas fogar och t.o.m kakelplattorna som ni har på väggarna och det samlas vatten innanför ytskicktet, lika där rinner det förhoppningsvis nedåt mot brunn dock kan vatten hitta små vägar i fixet efter tänderna från fixkammen och leta sig iväg långa sträckor men oftast slutar det i ett hörn där fixet är brutet o rinner rakt ner o samlas som en liten pöl som i detta fall.
Det är inget fel men nog så retsamt..
 
  • Gilla
hus520 och 1 till
  • Laddar…
Okej bra beskrivit det! Nu är jag mer säker på vad du menade :)
Tack för det!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.