Hej!

Vet inte om detta inlägg passar in här men, en fråga som säkert är väldigt lätt att svara på kanske.

Jag har lagt nytt golv i rummen och ska montera vanlig platt tröskel, ska den skruvas fast eller går det att köra med spikpistol eller vad tycker ni?

Vänligen

Johan
 
Är det en standardtröskel? I så fall brukar man inte fästa den alls.
 
Limma.
 
Är det hål förborrade i tröskeln? Om inte limma eller låt bli att sätta fast den. Karmarna kommer klämma fast den ändå. Är det hål i skruva.

Mvh

Stefan


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
lillenJ skrev:
Hej!

Det är en sånhär, fast slät på båda sidor då jag kapat den själv.

[länk]

Det är inget som trycker den från ovansidan, ingen dörrkarm eller så.

Vänligen

Johan
denna tröskel ligger löst klämms fast av dörrkarmarna, men vill man ha kaffeved kan man köra med den kära spikpistol i ekträ :confused:
Var den för lång i båda ändar !
 
Det är så att det går vanlig golv sockel på sidorna så jag har ingen dörrkarm eller något som trycker ner den lixom :)!

/ Johan
 
  • Gilla
Dib
  • Laddar…
lillenJ skrev:
Det är så att det går vanlig golv sockel på sidorna så jag har ingen dörrkarm eller något som trycker ner den lixom :)!

/ Johan
Den trycks aldrig ner av sidorna,den ligger mellan dörrkarmen i normala fall
men eftersom du kapat i båda ändar,så är det vettigaste alternativet att limma fast den
 
Jag hade skruvat med mässingsskruvar
 
Okej tack för svaren, då kör jag både med mässingskruv samt lim :)!
Varför just mässing föresten, är de något specielt med dom?

Vänligen

Johan
 
Skruva med två kullerförsänkta mässingsskruv. Var försiktig så du inte får "kanter" som strumporna fastnar i...

Skulle aldrig limma, du kanske behöver ta bort den ngn gång.
Nyare karmar ligger inte på tröskeln, men du verkar ju inte ha karm utan bara ett "hål".

Mässing är snyggast, ingen annan anledning (funkar med all rostakyddad skruv)
 
Såhär gjorde vi..
Vi letade efter skruv vi tyckte var fina och vi är nöjda. Vi kommer behöva ta bort den sedan när golv ska vaxas osv så limma var inget alternativ för oss.

Lite skitig nu efter renovering men bilden tjänar sitt syfte iaf :P
 
  • tröskel.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Var det så det såg ut då var skruv det bästa
 
Lite sent nu men dubbelhäftande tejp har jag under mina trösklar för att undvika att dom knarrar. Hade varit snyggare i ditt fall också.
/CC
 
Förborra, försänka och sen skruva tänker jag göra på mina trösklar (som just nu ligger löst). Fast jag är lite rädd att dom ska spricka. Då har man problem, sitter liksom fastklämda och foder är fästa på karmen så man justerar inte gärna karmen. Inte allt i rätt ordning, jag vet...

Fast å andra sidan "råkade" jag mata på typ 10st 18gauge spikar från pistolen på en ektröskel och den sitter som berget och sprack inte... men vi får se om spikarna kryper upp på sikt. Har funkat en månad iallafall :).
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.