Har ni funderat på att huset är minst trippelbeskattat: skatt på inkomsten som du sedan använder för att köpa varor och tjänster på vilka du betalar moms (=skatt) och sedan får snällt betala fastghetsskatt. Skulle du sälja huset eller dö så blir det reavinstskatt/arvskatt, och är huset fint och dyrt så blir det även förmögenhetsskatt.... ::).
Inte för att jag har just upptäckt detta men...lite vansinnigt är det trots allt. Några matte nissar här som kan räkna ut ung hur mkt skatt man egentligen betalar för huset? ???

C.
 
Tyvärr är det ju så här svenska folket vill ha det. Vi får ju säga vårt var fjärde år, och det gör vi tyvärr. Jag bävar för den dag om drygt 10 år då jag ska betala full fastighetsskatt. 70m från mälaren, det blir en rysare. :-/
Mvh/ Chef
 
Glöm inte lagfartsavgiften. Hur motiveras den igentligen.

För att inte tala om pantbreven som banken skall ha. Varför?
 
Jag har skrivit det här i en annan tråd, men det är i allra högsta grad relevant här.

I skatteomläggningen i början på 90-talet utredde man parallellt om bostäder skulle beskattas som kapital eller konsumtion. Detta gjordes för "alla" varor.
Kapitalbeskattning innebär i princip fastighetsskatten och reavinstskatten.
Konsumtionsskatt innebär moms.

När alla dessa beslut om alla dessa varor skulle fattas gjorde man ett "litet" misstag. Man antog båda skatteförslagen på just byggnader. Alltså BÅDE kapitalbeskattning och konsumtionsbeskattning. Trots att det står i direkt opposition mot huvudtesen i skatteomläggningen. Alltså antingen eller.

Byggnader är det enda som dubbelbeskattas. Det otäcka är att de vet om det, och uppenbarligen inte rättar till felet.
Detta är en absolut huvudorsak till att det inte byggs i Sverige idag. Tillsammans med orimliga materialkostnader och fruktsansvärt långa ledtider i bygglovsprocesserna.

Hur man kan stå och prata om att vi har bostadsbrist och inte åtgärda ovanstående är för mig den allra högsta form av hyckleri!
 
Aha en skattedebatt - den får man inte missa - det senaste spektaklet i vedervärdiga skattesverige är höjningen av avkastningskatten pga halvering av förmögenhetsskatten. Så här skrev signaturen Calle Kula på NT Debatt häromdagen - och gissa vem han är....

------Nu får Bo "Valdemar Atterdag" Ringholm snart ge sig. En sänkning av kapitalskatter till Europeisk nivå, d.v.s. avskaffande av bl.a. förmögenhetsskatten skulle ge stora ekonomiska fördelar för Sverige. Nu behöver inte kapitalet längre fly och detta skapar underlag för större investeringar.

Men icke sa nicke - V, Mp och S har nu ”enats”, utanför den invit som Svensk Näringliv kommit med om att justera bolagsskatten till förmån för avskaffande av straffskatterna arv, gåva och förmögenhet. Person & de övriga gycklarna törs inte anta ”erbjudandet” och hittar därför på en annan lösning som t o m LO vänder sig mot. Pensionssparare skall betala kalaset! Orättvist!

Varför måste en skatt ersättas av en annan? Man är inom socialdemokratin så orolig för att deras lilla välfärdskorthus skall falla och att man skall stöta sig med en minoritet i form av V & Mp, angående en fråga som inte bara rör kapitalister utan gemene man.

Men det är klart när man har så små marginaler i statens budget att man måste skjuta på EU avgifter för att klara sig är det inte konstigt. Snälla svenskar – låt inte den socialistiska grundtanken lura er i all evighet, vi måste ur bidrags och skattekarusellen innan det är för sent att göra något åt det. Glöm inte bort detta nästa gång ni väljer pajaser till riksdagen!-------
 
Nej nej nej neeeeiiiijjj.......

Börja inte med detta. Jag blir bara gränslöst förbannad när jag luras att tänka på detta med skatter.

För den som vill frossa kan nu ju dock fundera över detta med bensin. Säg att du handlar bensin för 100 kronor. Hur mycket skatt betalar din arbetsgivare, du, och bensinbolaget? Sätt pengaflödena mellan dessa parter i relation till de 10 liter bensin som landar i tanken. >:( >:(

 
MathiasS skrev:
Sätt pengaflödena mellan dessa parter i relation till de 10 liter bensin som landar i tanken. >:(  >:(
Ja, flödet i själva slangen lär ju vara försumbart... ;)
 
Jag tror att det största problemet är att skatte- och bidragssystemet är som ett lapptäcke. För att få folk att förstå varför man ska betala skatt behövs det enkla, klara och bestående regler. Som det är nu ändras reglerna från år till år och gemene man försöker till varje pris hitta kryphål i skatte/bidragssystemet. Man blir till slut som en förhandlare på en turkisk basar där varje krona som man kan förhandla ner i pris ses som en krona vunnen.

mvh
David
 
Skippa och rösta på Sossarna :)
 
You gotta be kidding M@ze.....

Du menar partiet som kohandlade med Mp om Bottniabanan som kostar 15 Mdr till ingen nytta.....?!
 
Han menar nog "Skippa ATT rösta på sossarna." ???
 
Dubbelbeskattningen på utdelning tog borgarna bort under ett år......nästa år så återinförde sossarna den för så kan man ju inte ha det (att folk skulle tjäna pengar på arbete och risktagande).
 
jureit skrev:
Då får jag väl förtydliga mig: Kan inte minnas att borgarna gjorde så mycket åt fastighetsbeskattningen när de satt vid makten?

Vad det gäller deras borttagande av dubbelbeskattningen på aktieutdelningar så minns jag den.

Vad jag menar är att sådana här strängar brukar mest gå ut på att klaga och gnälla. Att säga att allt är sossarnas eller videons eller MCDonalds fel är föga konstruktivt och kan knapppast anses tillföra ämnet så värst mycket.

Det skulle vara mer intressant att höra lite förslag hur man vill att det ska vara istället. Vill man ta bort eller öka en skatt så ger det mer substans åt åsikten om man förklarar varför. Ytterligare trovärdighet blir det om man samtidigt har förslag på hur man ska finansiera det eller vad pengarna ska användas till, vad det kan ge för konsekvenser i nästa led, ideologiska grunder osv.

I sista änden hamnar vi oundvikligt i en diskussion om hur vi vill att samhället ska se ut. Men att man skulle lösa allt genom att säga att "det är X fel och rösta tvärtom så blir allt bra" är en ganska tråkig förenkling.
Äääääntligen ;) började nästan ge upp hoppet ;) ;D

MVH/Christina
 
Fair enough!
Jag har ingenting emot skatter principiellt sett. Det som rättar mig oerhört är att dem tycks växa som av eget kraft utan att man får mer för det. Främsta orsaken att jag är FÖR att betala skatt är välfärdssystemet: den håller som bekant att gå åt pippan. Andra orsaken skulle kanske vara säkerhet, polis och sådant: finkar allt sämre. Skola och vård är inte speciellt något att hänga i granen heller.
Min frustration bottnar således i en fråga: VART TAR STÅLARNA VÄGEN?  >:(
Jag har dock inte ställt den till någon myndighet. Är allt för rädd att det skulle leda till en "utredning" med tillhörande utredare, ordförande, sekreterare, lokaler, utrustning.....  ??? :P
 
Bang on target Cyanna!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.