Tjena, när är bästa tiden att så gräs?

T
 
På våren eller hösten. Våren är nog bäst när det fortfarande är dagg på natten.
 
Hösten är oftare något varmare än våren vilket kan vara till fördel. Vintern är för kall och sommaren för torr.

/Zeb
 
Zeb skrev:
Hösten är oftare något varmare än våren vilket kan vara till fördel. Vintern är för kall och sommaren för torr.

/Zeb
Om man inte känner för att vattna.. ;-)
 
Våren eller hösten, helst våren så man hinner uppleva den nya gräsmattan samma år.

Visst går det att så mitt i sommaren och vattna som magnus skrev men tänk då på att vattna mycket. 20+ grader och lite vind torkar ut jorden nått grymt
 
Om man väljer att så själv på våren, hur lång tid skall man räkna med innan man kan vara på gräsmattan?
 
Bör väl inte beträdas innan året därpå.....
 
Att vara på nysådd gräsmatta.
Beror på vad man skall göra där. Fotboll mm är inte så lämpligt den första tiden. Klippas måste den göras, för annars tätnar den inte. Tips! Använd INTE en gräsklippare med uppsamlare i början. Den suger upp den lösa jorden mellan grässtråna.
 
När man ska så gräs, Vilken sort ska man ta? Kan man köpa på varuhus eller man ska gå till typ granngården för att få en bra grässort?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.