Hej,

Jag är litet sugen på att helt eller delvis riva en vägg i mitt hus. Det har rivits ganska friskit av tidigare ägare, trorni även jag kan gå loss på kåken utan att den rasa?
Se bifogade bilder. Rödmarkerat är redan rivet sedan länge, gulmarkerat vill jag öppna upp helt eller åtmindstånde den del som tidigare verkar ha varit en förr.
 
  • Arkitektonisk planritning av rum, markerade installationer, möbleringsskiss, handskrivna noteringar, tekniskt ritdokument.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Arkitektritning av ett hus med fasadvyer och planlösningar, daterad 17 december 1919.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
BirgitS
För att vara helt säker på vad som är bärande väggar i så gamla hus måste man undersöka hur bjälkarna ovanför går, dvs. om det förekommer bjälkar som vilar på väggen. Sen finns det stabiliserande väggar som förhindrar att ytterväggarna viker sig. Åtminstone av det senare skälet tror jag att det är bra att inte ta bort hela den gulmarkerade väggen utan nöja sig med den gamla dörröppningen.
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.