Köpt lägenhet och vi ska riva skjutdörrar av glas från en vinterträdgård och göra ett rum till ett av barnen.

Jag har mätt tjockleken på det som blir kvar och det är 125mm, vi ska ju även så klart sätta in en dörr.

Jag skulle nog fixa det själv men känner en som är snickare men han är upptagen jämt så går nog ändå fortare om jag gör det själv.

Om jag ska gå loss på detta själv, vad ska jag tänka på och vad behöver jag för verktyg? Inte de självklara verktygen men tänker så som laser och såna saker.

Jag skulle vilja hänga upp en rätt stor tv också på ”utsidan” av innerväggen.
Glasklädda skjutdörrar som avgränsar en vinterträdgård från ett rum med trägolv och inredning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
S
Tänk dig att bygga på med nya reglar och skivor utanpå glasen , väggarna blir lite tjocka då , men var gör det , då kan du riva det och få tillbaka vinterträdgården , när ungar flyttar ut
 
Tänker att det blir problem med dörren?
Väggarna blir väldigt tjocka.
 
S
Dörren sätter väl du med karmen var som helst i hålet , finns plats så öppna den inåt annars utåt , karmen ska då sitta i ytterkant av hålet
Har ingen betydelse om väggen är tjock
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.