Jag har upptäckt att ett av våra fönster har röta i nederdelen av en sidokarm. Bor på västkusten och fönstret är i sydvästläge så regnet står ofta på med högtryck. Jag hittade några glipor i fodringen högre upp där jag antar vattnet kommit in och sedan runnit ned mellan foder och karm, ska åtgärdas.

Skadan är några cm bred och ca 10 cm på höjden från nedre änden. Konstigt nog verkar skadan centrera runt en kvist i träet. Ytan på skadan "gungar" om man trycker på den och karvar man lite så får man ut korta, svarta spån.

Hur åtgärdar jag enklast skadan? Jag vill helst fixa det på plats och slippa montera ur fönstret.

Finns det någon lagningsmassa man kan forma i?

Eller är det enda som gäller att såga av en träbit tills man ser rent trä och sedan laga i med en ny bit? Lite klurigt att såga i ett fastmonterat fönster, några tips på metoder och verktyg?
 
Kort om min sedan en tid genomförda reparation:
- tog bort skruvar och spikar i de skadade områdena
- handöverfräste bort det skadade
- lagade i med skruvlimmade träbitar och stålspackel

Sedan gick jag över alla springor i foder mm med silikon och förbättrade luftspaltsventilationen under fönstren för att förhindra nya problem.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.