Vi har en befintlig altan som vi tänkt att bygga ut genom att ta bort häcken med tujor. Detta för att möjliggöra mer plats för en lounge del (eventuellt med en pergola) samt en ordentlig matplats.

Jag önskar smarta idéer och råd kring hur vi kan uppdatera trappan från huset. Höjden upp till dörren är 90 cm och idag är den en form av pyramidtrappa. Observera också att det finns ett fönster till höger som man inte vill täcka.

Vi har funderat om man kan ha vanliga trappsteg framför altandörren medan det på sidorna blir större steg för att man ska kunna sitta, ha kuddar etc. Men tänker på hur det kommer se ut och hur man kan hantera fallhöjden på sidorna då vi vill undvika ett räcke. Dessutom så blir det i så fall lättast att bygga ut de större trappstegen på vänster sida om dörren för att inte täcka det lilla fönstret.

Alla idéer och tankar uppskattas!
 
  • Trädäck med trappsteg framför en vit husvägg och stängd altandörr, klarblå himmel reflekteras i fönstret.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Trädäck med utemöbler och parasoll, en person, soligt, trädgården uppvisar vårliga förhållanden, tyst och fridfullt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Trätrappa utomhus, röd vägg, dörr, krukväxt, soligt, ingen person, skugga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Trädäck med solstol, parasoll, grill vid hus, trätrappor, gröna växter, solljus, skuggor, avkopplande utomhusmiljö.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.