Vill Ni som har spottar i taket dela med Er av Era ideér på vart man kan sätta dessa? Ska man sätta i alla rum, rakt eller i ett oregelbundet mönster, etc? Vi bygger nytt (öppen planlösning om 150m2 plus loft på 25m2. I vardagsrummet ,ca 50 m2 har vi öppet upp till nock.) och elektrikern har bett oss att märka ut vart vi vill ha spottar, alt. lamputtag. Tacksam för alla svar!
 
Det första du bör fundera på är om du vill ersätta traditionella takuttag med spottar och iom det ha det som allmänbelysning, då kan du ju placera de jämt i rummet så att du får tillräcklig belysning överallt, till det bör du absolut ha dimmer.

Vi gjorde inte så utan behöll takuttagen på de ställen där vi skulle ha tex. soff/matbord placerat. Sen kompletterade vi med spottar i arbetsdelen av köket som vi placerade så att dom när man inte krämar på för fullt kan dimmas ner och belysa överskåpen, kyl/frys och fläktkåpan. I v-rummet valde vi att sätta spottar utefter en gavelvägg mer som dekoration/"tavelfokusering" än allmänbelysning.
Tänk på att välja avstånd från vägg tex om du har ett fönster på samma vägg så att ljuscirkeln från spotten faller i samma höjd som fönstrets överkant, samt att inte flytta dem för långt ut från överskåpen i köket så att du har all belysning i nacken om du vill använda dem som komb. arbets/mys-dekorationsljus :D

//Christina.
 
Tack Christina! Vad har Ni valt för färg på spottarna, kromade eller?
 
Mattkrom :D

//Christina.

PS: Glömde att skriva, om ska ni ha spottar i badrummet så finns det täckta varianter att placera rakt över duschen, resten jämt spritt i badrummet, det blir jättefint tycker jag spec. om man har klarglasdörrar och faktiskt ett mycket trevligare badrumsljus än de där vanliga lysrörsvarianterna/DS.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.