K
Skall tunnputsa väggarna i soutterängplanet med C bruk, finkornigt och har titat på både Finja och Weber som leverentör av bruk.

Weber:
https://www.weber.se/fasad-puts-och...tem/putsbruk/weberbase-136-finputsbruk-c.html

Bindemedel: Kalk och cement
Ballast: Krossad dolomit och sand 0-1 mm
Sammansättning: KC 50/50/650 (Vad står 650 för???)

Fördelar:
- Mer vattenåtgång till 25Kg säck, 5-6L vilket bör ge ett blaskigare bruk som mer påminner om att bredspackla en vägg än att putsa den.

Nackdelar:
- Priset, 160kr/säck hos XL-bygg, 110kr hos Beijer


Finja:
https://www.finja.se/produkter/gjuta-mura-putsa-laga/kc-putsbruk-c-fin

Bindemedel: Kalk och cement
Ballast: natursand 0–1 mm
Sammansättning: KC 50/50

Fördelar:
- Priset, 65kr/säck från Fredells klart mer lockade och känns lagom/rimligt!

Nackdelar:
- Mindre vattenåtgång, 4L, gör mig orolig att jag får ett torrare bruk som inte är lika tixotrops och lätthanterligt. Jag tänkte applicera bruket med skånska och filta av.

Combimix:
http://www.combimix.com/se/produkter/fasad/putsbruk/putsbruk-c-fin-cs-ii

Fördelar:
- Priset, 49kr/säck (20Kg), jämförspriset blir 62kr om det hade varit en 25Kg säck, dvs samma liga som Finja
- Något bättre vattenförhållande, 18% vilket skulle ge 4,5L/25Kg säck, dock inte lika bra som Weber.

Nackdelar:
Fortfarande orolig över att det är lite för lite vatten, att det blir för torrt för att tunnputsa/spackla med!


Frågeställning:
Vad finns det för risker om man överskriver Finjas rekommenderade vattenmängd och kör på 5-6L lika Weber för att få ett blaskigare bruk?
Får man minskad hållfasthet, risk för sprickbildning vid härdning/avdunstning eller andra biverkningar?

Jag räknar med att putsa cirka 4-5mm/m² vilket kräver drygt 10Kg torrbruk per m² och det är 110m² totalt som skall göras i ordning vilket skulle kräva 1100kg eller 45st 25Kg.
 
K
Sammansättning för C-bruk är standard 50/50/650 (kalk/cement/sand).
För mycket vatten skapar ett svagare bruk med risk för sprickbildning under härdningstiden. Efterfuktningen är viktig
 
K
Okej, då är ju Finja och Weber likvärdiga med skillnaden på att ena anger 5-6 liter och den andra 4L och att Weber även innehåller dolomit och inte bara sand som ballast.
Då är ju frågan om Webern verkligen har större tendens till att spricka än Finja? Eller om man likväl kan köra 5-6L på Finja med.
 
6 liter vatten i Finjas kommer att bli rinnigt, inget jag skulle putsa med.
Weber har mera av det finkorniga ballasten, och klarar då av att hålla mer vatten.
Även om båda har 0 - 1 mm.
 
K
Okej, motiverar något Webers pris eller kommer dom upplevas som likvärdiga när brukena väl är blandade och redo att använda?
Jag hade tänkt att mer spackla upp bruket med skånska, tunnt skikt och filta ytan.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.