Hej.

Väggarna som bilderna visar är inomhus, de skall lagas och putsas om. Ventilationskanalen skall bort och hålet muras igen.

Har funderat över att det kanske behövs pusnät pga gamla sprickor, igenmurade fönster, elementnisch mm.

Är det någon snäll här som kan detta och kan säga om nät behövs och hur det i så fall skall monteras?
 
  • Inomhus tegelvägg med sprickor och ojämn yta, planerad för reparation och putsning; ventilationskanal synlig som ska tas bort.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Inomhus tegelvägg med ventilationskanal och sprickor, där en del är igenmurad. Diskussion om behov av putsnät för reparation.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Claes Sörmland
Jag tror inte det behövs och förr skulle man aldrig ha satt det. Det sagt skulle nog typ alla hantverkare sätta nät idag. Vem har råd att chansa liksom?

Här video hur du spikar nätet:

 
Tack snälla för det snabba svaret.

Så hade jag tänkt göra med nätet och spika in i fogen men när jag frågade efter krampor på Bauhaus menade killen där att det inte skulle funka "att spika i betong". Jag fick känslan av att han inte riktigt var säker på sin sak. Går det alltså bra att spika in kramporna i fogen mellan stenarna? Vilken storlek/typ skall man ta i så fall?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.