I en tidigare tråd ställde jag amatörfrågor om pressverktyg. Det slutade i att jag av en hjälpsam forumist fick möjlighet att köpa ett begagnat pressverktyg och presskäftar för V12, V15, V22 kopparrör. Men allt mer byggs ju med pex eller alupex. Jag har bla dragit LKs alupex som är 16 mm. Men till den har jag ingen pressback. Det finns ju förvisso klämringskopplingar som kan klara biffen. Men frågan lyder, vilken profil ska man använda till LK alupex, t.ex. till dessa kopplingar http://www.billigtvvs.se/produkter/2563/663029/rak-utv-ganga-16-r10

Jag har en gång fått svaret V-press (på nätet) men vad jag förstår existerar inte V-profil i 16 mm. Betyder det att någon pressar med 15 mm V-profil, det låter rent av felaktigt eller vad? :confused:
 
Tack för svaret. Jag hittade till slut info på LKs sida, lite otydligt men de hänvisar till slut till TH-profilen:
"Pressbackar
Till LK PressPex kopplingar skall pressbackar med avsedd kontur användas. Flera fabrikat finns, rätt typ framgår av märkning på pressbacken enligt tillverkarens anvisning. Vid osäkerhet rekommenderar vi LK:s pressbackar märkta LK eller profil TH."

Jag har en Geberit Mapress MFP2
http://www.blucher.com.au/site/pressure_solutions/products/tools/mfp2_manual_press_tool.jsp

och även om det inte står det, gissar jag att denna borde fungera?

https://shop.strato.de/epages/61611...48/Products/05-PB0-0TH/SubProducts/05-PB0-0TH
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.