Vi söker ett hus som inte kostar skjortan men ändå uppfyller våra önskemål.
Minst 4 sovrum (vårat får gärna ligga lite för sig självt), bra med förvaring i form av tex klädkammare,
Öppet mellan kök och vardagsrum,
Mellan 140-190 kvadrat.

Enplan eller tvåplan spelar ingen roll, men inget 1,5plan.

Vi har tänkt oss att hamna någonstans runt 2-2,4 miljoner för det nyckelfärdigt men då förhoppningsvis kunna dra av mycket av kostnaderna pga att vi kommer göra väldigt mycket själva. Vår tanke är att vi vill få stommarna uppsatta, likaså vvs & el samt reglar för innerväggar. Resten gör vi själva. Vad kan man dra av för det? Förstår att det är olika mellan alla husleverantörer men om någon har gjort så, dela gärna med er!

De hus vi har tittat närmare på är anebyhus ekonomen 145 och ekonomen 176, myresjöhus smart 150 och 168 samt även fiskarhedenvillan tidlös 05 och 06.
Någon som har byggt dessa? Priser?

Vi ska på möte med en säljare för Anebyhus på måndag, tar gärna emot tips på vad vi bör fråga om osv?

Många frågor! Hoppas någon kan svara på något ;)
 
mamster skrev:
Vi söker ett hus som inte kostar skjortan men ändå uppfyller våra önskemål.
Minst 4 sovrum (vårat får gärna ligga lite för sig självt), bra med förvaring i form av tex klädkammare,
Öppet mellan kök och vardagsrum,
Mellan 140-190 kvadrat.

Enplan eller tvåplan spelar ingen roll, men inget 1,5plan.

Vi har tänkt oss att hamna någonstans runt 2-2,4 miljoner för det nyckelfärdigt men då förhoppningsvis kunna dra av mycket av kostnaderna pga att vi kommer göra väldigt mycket själva. Vår tanke är att vi vill få stommarna uppsatta, likaså vvs & el samt reglar för innerväggar. Resten gör vi själva. Vad kan man dra av för det? Förstår att det är olika mellan alla husleverantörer men om någon har gjort så, dela gärna med er!

De hus vi har tittat närmare på är anebyhus ekonomen 145 och ekonomen 176, myresjöhus smart 150 och 168 samt även fiskarhedenvillan tidlös 05 och 06.
Någon som har byggt dessa? Priser?

Vi ska på möte med en säljare för Anebyhus på måndag, tar gärna emot tips på vad vi bör fråga om osv?

Många frågor! Hoppas någon kan svara på något ;)
Jag hade tipsat om vårgårdahus. Smidiga att ha och göra med, inga kostnadstilägg vid ändringar av planlösningar samt bra priser och okej standard.
 
  • Gilla
Hasse C och 1 till
  • Laddar…
På Vårgårdahus brukar man dessutom få en prislista mailad av säljarna.
 
Tänk på att billigast inte är billigast alla gånger. Som jag skrev i en tidigare tråd, se upp för tillvalslistan. Hos Anybehus Ekonomen (gäller även myresjöhus smart) måste du betala extra för:
Ändra planlösning
Isolerade mellanväggar
OSB/motsvarande för att fästa saker på väggarna
Råspånt i taket istället för board
Aluminiumbeklädda fönster
Golvvärme på plan 2
Vanligt Ekgolv,
Tvättmaskin
torkmaskin
Badrumskommod
badrumsskåp
badkar
duschhörna
Köksö
braskamin (kanske sällan ingår men ändå.... )
farstukvist
takkupa
takfönster
datauttag
spottar
dimmer
schaktarbeten, hårdjorda ytor, bortforsling av schaktmassor

OSV...
 
Kolla in LB hus optimal serie och eksjöhus prio 2 vilket vi väljer mellan verkar bra standard med då kan man ju inte flytta en massa vägga men bara ett tipps även movehome verkar ok men fall inte oss i smaken. Lycka till med hus jakten / Johnny
 
Ska kolla! Vi har precis varit på möte med Anebyhus och det kändes riktigt bra, där kommer vi ner en bra bit under budget. Men vi ska se oss omkring också så vi inte faller för första bästa :)
 
Jag tycker ni ska ta en ordentlig koll på Eksjöhus Prio 2.
4 sovrum med möjlighet till ett 5:e om familjen växer.

Som någon annan skrev så kan man inte out of the box ändra på ritningen på deras Prio-serie, men detta kan man ändå ta med snickarna om man vill/behöver ändra något.

Eksjöhus har en avskalad exempelkalkyl på ett Prio 2 på deras hemsida: https://www.eksjohus.se/bygga-hus/bygga-hus-kalkyl/
 
Vi köpte Myresjöhus Smart 150. Grundpriset kanske ligger nu kring 2,3 (exklusive extra markarbeten) eller nått lite beroende på vart man bor? Vårt kostade 2,8 (2015) med en del uppgraderingar. Det som fick oss att välja Myresjöhus var:

- God konstruktion av klimatskalet och helt okej rationellt utförande på snickerierna och fasaden.

- I princip kan du göra om allt, planlösning, fönster mm, utan att det kostar extra utöver materialet. Ger fantasin fritt spelrum.

- Totalentreprenad, 1 kontrakt på rubbet, Massa försäkringar, provtryckning, besiktningar mm.. Plus en trygg tillverkare med god ekonomi och renommé.
 
Kolla Kustvillan!
Hade vi inte redan haft så mycket material och färdigställt av säljaren till vårt kommande hus hade vi lätt valt Kustvillan.
 
Jag skulle inte välja ett Vårgårdahus. Säljarna var bra fram till kontrakt, sen har vi inte sett röken av dem. En del dåliga lösningar från fabrik som snickarna fått fixa. Vi gjorde några dåliga val som kostat oss mkt pengar att fixa, saker som säljarna borde sett och hjälpt oss med när det var på ritbordet. Rörigt och oproffsigt
 
Movehome har rätt bra grejer också, det det mesta ingår. Det är Trivselhus som bygger dem så de är rejäla. Finns ett par nyare trådar här på forumet med medlemmar som byggt dem :)
 
  • Gilla
alianli
  • Laddar…
Vet inte vart Jörnträhus ligger i pris men kan vara värt att kolla upp iaf.
 
Hej.

Jag håller själv på att börja bygga nytt under hösten 2017. När du säger nyckelfärdigt för 2,2-2,4milj. Så känns det som en rejäl glädjekalkyl.

Dessa kostnader ska du också ta med utöver material sats, snickare, vvs:are, målare, elektriker osv.

Vart ska du bygga?

Utöver Material sats och Entreprenad:
Tomtpris?
Anslutning el?
Anslutning fjärrvärme, alt borra för bergvärme?
Anslutning VA?
Anslutning fiber?
Nybyggnadskarta?
Bygglovskostad?
KA-kostnad?
Räntekostnad under byggtid?
Utstakningskostnad?
Lagfart?
pantbrev?
Husförsäkringen under bygget?
Del och slutbesiktnings kostnad?

Materialsats:
vad ingår?


Entreprenad: (vad kan du göra själv?) en del saker måste Fackmän göra pga bestämmelser av kommun byggnormer:
Elektriker?
VVS?
Målare?
Grävmaskininst?
Markgubbar?


2-2,4milj låter enl mig som en sjuk glädjekalkyl, vi köpte en tomt av vår kommun för 650 000kr. När nu allt är inräknat (alla anslutningar + omkostnader osv) så landar tomten på strax under 1miljon kronor.


Räkna igenom allt noggrant sen slänger du på typ 300 000kr extra för att fixa iordning tomten också.

Lycka till :)
 
Tack, ska absolut se över det du har skrivit.
Tomten kostar oss 740 000 kr inkl anslutning till fiber , el och vatten/avlopp. Tomten är byggklar då det är vår kommun som förbereder tomterna innan de säljs, därmed är även el, vatten/avlopp samt fiber draget till tomtgränsen när de kommer ut till försäljning.

Vi gjorde en snabb kalkyl hos Anebyhus där vi räknade med tomtkostnaderna samt övriga kostnader som tillkommer så som pantbrev, lagfart, bygglov.. Dock pratade vi aldrig om försäkring, det var bra att du skrev det!

Vi inväntar priset som blir om vi väljer att de ska resa stommen till huset (samt göra grunden såklart) samt sätta upp reglar till innerväggarna , montera trappan samt el och vvs. Resten gör vi själva. Vi fick pris på runt 1,6 miljoner för att få allt material samt att de reser själva stommen åt oss (och gör grunden). Så nu väntar vi på tilläggskostnaderna för det övriga vi vill att de gör åt oss.

Då vår nuvarande bostad är värderad till ca 600 000 kr mer än vad vi köpte den för för 1,5 år sedan så hoppas vi på en bra vinst vid försäljning. Kan man då ta av den vinsten samt det värdet som arbetet vi gör själva som en kontantinsats?

Någon som vet?
 
Det brukar gå, men tänk på att vinsten på er gamla bostad måste beskattas
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.