Jag fick pris på 39,50 för 25 centimetersblock vid köp av 60 st

Här finns mer priser: Beijer Byggmaterial

/fredrik
 
Jag har pris på Finja "mursten" med måtten 19*29*59 och det är 36:- ink moms, her beställt 714 sten som skall BÄRAS upp på måndag kväll......."pust"

MVH Tommy
 
Jag har fått pris på Maxit 25 * 19 * 59: 31.60:- inklusive moms.
15 * 19 * 59: 20:- inklusive moms.

Finjas sten har jag fått ungefär samma pris på!

Jag kommer behöva ungefär 1100 block.

Nåon som har koll på vad Maxit Lecabalk kostar?
 
Jag har fått pris på Leca 25x59x19 på 51:-/st av min "riktiga" byggvaruhandlare. Hutlöst. Får nog ta släpkärran till Byggmax ändå.
 
Tack för detta!

Tror jag har fått ett rätt bra pris då!
 
Vad är leca balkblisol?
 
Vi har nära till Hornbach. 18.95 vid köp av hel pall 59x19X19
 
Jagat leca till förbannelse. Några gjuterier i Småland gav bästa pris totalt men frakten blev sur att ta då avståndet är långt å det behövs kran.

Till slut blev det till att använda K-rautas sommarprisert på 31.95 (25x19x59) och snacka med Bauhaus å utnyttja deras prisgaranti. Vipps så har vi ett blockpris på 28,12 kr inkl moms. Bara att börja frakta då... :)

Lokalt här i gränslandet kan jag få allt mellan 37 och 41 kr blocket...

Betonggjuteriet i Markaryd AB i markaryd verkar trevliga annars
 
K
robban skrev:
Vad är leca balkblisol?
Det är den isolering man lägger i balkblocken innan man gjuter i dem. Köper man färdiga balkar så är det inget du behöver fundera över.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.