Både en social , presenterande, tipsande och säkert undrande tråd kommer här!

VÄLKOMNA!

Gillar principen med ”hängslen, livrem.. och badring” 😜

Samlar på mig lite ”bra-och-ha-saker”.. tänker några steg framåt och funderar på klimatet i världen ibland.. (inte bokstavligen klimatet.. inte enbart iaf hehe.. men mer hur människor beter sig.. konflikter, oro, ev leveransproblem osv)

Jag är ingen expert på något (!), men jag kör mitt race och ser om min tillvaro och vår ev framtid.. 😊

Har ni tips, tankar och frågor.. shot 🌸 jag bits inte hårdare än att det läker snabbt! 😜

Ha en trevlig dag,
Med vänlig hälsning, Sandra

(lite mer, eller mindre, intressanta saker kommer snart..)
 
  • Gilla
tjockelamock och 5 till
  • Laddar…
MATFÖRVARING:

I helgen pallrade vi oss iväg och handlade de där gäckande hinkarna som jag siktat in mig på hos JULA. Deras egna 15 l, livsmedelgodkända hinkar med lock (observera att de köps separat, så ni inte missar det om ni ska köpa)

Med tanke på hur jag ska förvara saker i dem.. så hade de egentligen inte behövt vara livsmedelsgodkända, då det jag (än så länge) planerat att ha i dem.. inte kommer i direkt kontakt med plasten! MEN.. ja, det känns bättre på nått vis att de faktiskt är det (livsmedelsgodkända alltså) iaf...

Tror jag gått igenom och jämfört halva internet i jakt på sådan förvaring i en rimlig prisklass. Ska väl tilläggas att rimlig prisklass är inte nödvändigtvis varken det billigaste eller dyraste.. utan bara en personlig reflektion (av mig...) vad jag får för de pengarna jag väljer att spendera.

Då jag sålt marmelader osv tidigare så tog jag mig såklart en titt på de ställena jag brukade handla/beställa/importera burkar och kärl ifrån.. likväl som amazon och vissa butiker här..

Finns såklart mycket att välja på "därute".. men ja.. mitt val föll tillslut på Julas hinkar :)
Det kändes som den kommer kunna fylla vårt behov bra.. till en rimlig peng!

SÅ.. vi köpte 10 stycken med lock nu i helgen 👍 (nej, det stod inte tunna 1 på dem när jag köpte dem hehe, det är jag som skrivit.. så att jag kan ha ett index över innehållet i "tunnan".. samt kunna matcha lock med rätt tunna.. står nummer på locket också)

En vit hink från Jula med texten "TUNNA 1" skriven på framsidan, placerad på ett bord.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Observera att av nån anledning.. kallar jag den för "tunna" ganska ofta (hm liten tunna?) haha.. så om jag skriver något om mat och tunnor.. så är det troligen hinkarna jag pratar om (men man kan inte vara helt säker - helt plötsligt kan jag faktiskt ha skaffat en riktig tunna också..).

Bra att veta kan vara att hinkarnas lock faktiskt sluter bra tätt (var inte provat att vända dem upp o ner med vatten i direkt dock..) men det är inte bara ett lock man "lägger på".. utan man måste verkligen trycka till det för att det ska fastna på hinken.. lagom för mitt behov!

Vad vi tänkt förvara i hinkarna?
Tanken är att det ska läggas ner vaccumförpackade basvaror framförallt.. såsom ris, pasta, bulgur osv för långtidsförvaring.


- - - - - - - - - - - -
EXTRA INFO:
- - - - - - - - - - - -

Vill ni själva kika på hinken ifråga, så finns den som sagt på Jula.. funkar till bra många områden förutom matförvaring. Det går t ex utmärkt att odla i dem också ... :)

Hinken kostar 38,90 kr/st

Länk till hinken på Julas hemsida: (om ihåg att locket det köps sep)
https://www.jula.se/catalog/bygg-oc...l-murarverktyg/hinkar-och-baljor/hink-022896/

KOM IHÅG LCOKET TILL HINKEN - det köps sep..
Locket kostar 10 kr/st

Länk till locket på Julas hemsida:
https://www.jula.se/catalog/bygg-oc...ktyg/hinkar-och-baljor/lock-till-hink-022897/
 
  • Gilla
  • Älska
Lilllen och 4 till
  • Laddar…
Ett köp jag gjorde för några veckor sedan var..

Syreabsorbenter (för livsmedelsförvaring)

Syreabsorbenter i plastpåsar med texten "DO NOT EAT", ligger på ett trämönstrat underlag. Används för livsmedelsförvaring.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


En väldigt behändig liten påse att ha.. för att öka på livslängden på vissa livsmedel i samband med att man vaccumförpackar.

Man stoppar helt sonika ner en liten påse mitt i "det-man-nu-vaccumförpackar" (alltså, torra basvaror såsom ris, pasta osv..) innan man tar ur luften och förseglar sin "vara".

Har inte riktigt koll på hur mycket man bör ha i (de finns i olika "styrkor".. för att användas till olika stora påsar av förvaring) men oavsett så blir det oftast bättre..

Räknar nu med att mitt förvarade basmatiris osv.. kommer hålla 20-30 år om de förvaras rätt i sina påsar/hinkar/tunnor.

Man ska också ha i åtanke att man inte behöver stoppa det i allt.. (eg behöver man inte ha dem alls, men då verkar 10-15 år vara riktmärket för hållbarhetstid - vilket oftast är fullt tillräckligt). Sen är det vissa torrvaror som kan upplevas bli "sämre" av att ha dessa syreabsorbenter i sig.. 🤔 det är en djungel därute när man letar info och tips..

Men STRÖSOCKER verkar vara en sån sak som de lärda tvistar om.. och det är för att det blir "mer än en betongklump" om man använder en sån liten påse.. hehe.. (men det gör inte sockret dåligt på något vis, bara hårt i en stor klump).. sen nämnde någon någonstans online att det blev en liten bismak på sockret.. (men det ska man ta lite med en klackspark).

Det skiljer lite på hur alla "preppers" därute ser på sin förvaring.. vissa vaccumförpackar för sitt årliga hushålssbruk.. medan andra gör det för "lång-tids-förvaring".. så man får bilda sig lite av en egen uppfattning om hur man tror det funkar bäst..

Jag beställda våra syreabsorbenter på Amazon.. ett bra ställe för prepperstuff oavsett vad man eg tycker om Amazon eller inte! Har hittat en hel del europeiska företag som jag beställt av.. (genom att de funnits/finns på Amazon).. dvs andra saker då, inte syreabsorbenterna..

Förpackning med syreabsorbenter, märkt "Oxygen Absorber, Individually Vacuum Packed, 500CC x 50PCS" från Midukit, visas på en träyta.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Dessa blev mitt val!

Man kan köpa syreabsorbenterna både hm i "lösvikt" och som i mitt valda fall.. styckevis paketerade. Jag har aldrig köpt sådana innan och ja.. det kändes som den "enkla vägen" att välja dem separat förpackade nu.

Nästa gång blir det kanske inte det.. nu vet jag lite mer om dem :) (jag är dock fullkomligt nöjd med mina)

Några tips / att tänka på om du vill köpa "storpack" som inte är separat förpackade:

I samma ögonblick som du öppnar påsen.. med de små påsarna/syreabsorbenterna.. så börjar de känna av syret i omgivningen! Dvs du har 10 minuter på dig att begränsa deras tillgång till syret...

Så du får jobba snabbt :) stoppa de de inte ska använda direkt.. i en syretät burk t ex... eller som jag nu lärt mig göra - använd vaccumförpackaren! Försegla påsen de ligger i direkt när du tagit de små påsarna du ska ha för stunden.. (är påsen de låg i för liten .. lägg i allt i en av dina vaccumpåsar och tryck ut luften o försegla den.


- - - - - - - - - - - -
EXTRA INFO:
- - - - - - - - - - - -


Sök på google (aller amazon) efter "Syreabsorbenter livsmedel" eller "Oxygen absorber" så kan ni läsa lite om dem.. eller/och hitta ställen som säljer dem.

En länk på amazon:
Syreabsorbenter individuellt packade
 
  • Gilla
Zaandy och 1 till
  • Laddar…
Undrar bara hur mycket syre dessa påsar kan absorbera. Du vet väl att de allra flesta plastmaterial (påsar mm) är inte diffusionstäta. Dvs syre och andra gaser går igenom om än långsamt.
 
  • Gilla
MONTREAL
  • Laddar…
VACCUMFÖRPACKARE:

Vi har tidigare haft en billigare från Jula.. som vi främst använt vid sous vide matlagning och lite annan småförslutning.. men vi kom inte riktigt överens med den maskinen.. så vi sa att nästa gång vi köper en - så ska det vara en lite hm "rejälare" kanske en prisklass högre (!)

Egentligen tror jag du kan få jobbet gjort med billiga också - så länge de funkar som de ska och du trivs med den! Dyrare är absolut inte nödvändigtvis alltid bättre!

MEN.. med det sagt.. nu när jag skulle införskaffa min.. så var jag lite kinkig 😉 och jag var beredd att betala lite mer för den om jag hittade någon jag "kände för".. men givetvis ville jag ju ha den så billigt som möjligt! Jag är ju lite småsnål... :p

Kan berätta att världen därute är stor även för vaccumförpackare *pust* .. jag har kollat på videos/klipp, läst hundratals omdömen.. chattat.. ställt frågor (inhemskt o utländskt) och ja.. man blir som vanligt nästan mer förvirrad efter.. än man var innan haha..

Dock fastnade en lite mer i mitt sinne längs vägen...

Den dök upp på min "radar" av misstag.. när jag eg googlade på annat.. och jag började läsa på mer om den (utan att för den delen nörda ner mig helt) och den kändes "bra".. vettig liksom.. och det kändes som man fick värde för sina pengar på just den..

Jag kollade på kanske ett 30-tal till efter den.. meeeeeen... sen gled jag tillbaka till DEN.. den var billigare än många andra jag tittade på (även om den var dyrare än de billiga...) den var liksom i en lagom prisklass för vad man fick..

GIVETVIS.. var den slutsåld där jag valt att köpa den. Så jag skrev upp mig på listan för att få ett mejl när den kom in i lager igen.

Visst jag hade kunna köpa den på annat håll.. men jag ville köpa den just där.. vet inte varför 🤔 jag handlar väldigt mycket från utlandet osv så jag har inga problem med det.. men IBLAND känns det mer viktigt att köpa nått från ett ställe man "vet något om".. ifall det strular osv.

Detta var ett sånt tillfälle (även om jag eg köpt dyrare saker från mer opålitliga ställen tidigare..)

För några veckor sedan dök den upp i sortimentet igen och jag beställde den bums.. :)

Champion CHVF410 Vakuumförpackare
Heter den..

Kostade runt 1300 kronor och jag köpte den på Bagaren och Kocken

Köpet gick bra, leveransen kom snabbt.. (köpte också en packe med "plastpåsar" till, de kan man dock hitta på annat håll..)

Förpackningar för Champion CHVF410 vakuumförpackare och vakuumförseglingspåsar med bilder av kött och sparris, stående på ett bord.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Öppen vakuumförpackare på ett bord, märkt "Caution: Hot", med ett sugslangsystem synligt inuti locket.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vakuumförpackare Champion CHVF410 i rostfritt stål på en köksbänk, belyst av dagsljus från ett fönster i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Mycket nöjd än så länge!


- - - - - - - - - - - -
EXTRA INFO:
- - - - - - - - - - - -


Länk till maskinen:
https://bagarenochkocken.se/koksmaskiner/vakuumforpackare/champion-chvf410-vakuumforpackare/
 
  • Gilla
Dilato och 1 till
  • Laddar…
T Thomas_Blekinge skrev:
Undrar bara hur mycket syre dessa påsar kan absorbera. Du vet väl att de allra flesta plastmaterial (påsar mm) är inte diffusionstäta. Dvs syre och andra gaser går igenom om än långsamt.
Som jag sa, inte riktigt på det klara med hur många påsar man bör ploppa ner.. (och de finns som sagt i olika "styrkor") .. jag har sett 500 CC flasha förbi i många klipp likväl som jag vet att det finns 300 cc och 1000 cc (säkert massa däremellan också).

Sedan har jag också sett "portioneringen" av påsar också.. att man t ex ska stoppa i 5 st 500 cc i en 3,8 liters påse.. (one gallon.. tror det är nått sånt i liter..).

Men allt sånt där verkar vara mer eller mindre en "smaksak" - inte bokstavligen smak.. men hur många man använder och till vad!

Jag har lagt i en "påse" i min 1 kg rispåse när jag vaccumförpackar den.. det kändes som lagom för mig (vissa använder inga till ris..)..

1 kg ris.. tror jag är ca: 1.2 liter ris.. 🤔 har jag för mig..

Om jag inte missförstått det hela totalt (vilket såklart kan vara möjligt!) så ska inte den där "absorbenten" jobba med tiden.. utan den ska bara suga åt sig det där ytterst lilla som blir kvar i påsen efter vaccumförpackningen.. (därför det är bra att lägga den mitt maten så att säga).

Huruvida dessa påsar släpper in (och isf hur mycket) syre eller ej med tiden.. är jag inte riktigt färdignördad i än.. (ämnet).. men de är ju speciella påsar.. som iaf är tåligare än vanliga plastpåsar :)

.. och jag har precis börjat nörda ner mig lite i Mylarpåsar...som är snäppet bättre ändå! :)

Vill också tillägga "hängslen och livrem" var det som fick mig att dessutom (förutom att vaccumförpacka maten) vilja ha en hink/förvaring med ett "pressat lock".. och inte bara ett som lades på.. (ytterligare förhindrande av onödig rörelse i syret.. plus att det skyddar mot skadedjur) :)

Ett länktips:
https://mylar.se/pages/vad-ar-en-sy...edVxx-Jzfg9Qh7N02GAr2AUGFHBNh14CFj4jOyku8QxvO
 
  • Gilla
Zaandy och 1 till
  • Laddar…
LÅNGSIKTIG PLANERING AV FÖRVARINGEN

Nått litet system behöver jag ha för förvaringen.. och har planerat efter det nu.. (så jag ska kunna hålla reda på vad som är vad.. och ilagt när..)
  • Började med att köpa hinkar (nämnt i annat inlägg i tråden).
  • Skrev ett nummer / namn på hinken/tunnan (blir på alla så småningom)
  • Skrev ut några etiketter med tunnans namn och sedan tunnans innehåll..
  • Skrev ett matchande nummer / namn på locket.. ifall att.. (så man ska veta vilka som hör ihop även om den tappar etiketterna och locken blir ihopblandade..)
Vit hink med rött Jula-märke och texten "Tunna 1" skriven på sidan. Del av ett system för långsiktig förvaring och organisation.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Etiketter för förvaring, "Tunna Nr: 002" och en för bulgur med datum och kvantitet, på ett bord.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Om jag fyller på med andra saker i tunnan, så sätter jag fler lappar på locket.. :)

Vit plasttunna med etikett "Tunna Nr. 001" och "Basmati ris 16/3-2025 6x1 KG" på locket, del av ett organiserat förvaringssystem.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Sedan gjorde jag som så att jag har ett litet anteckningsblock... där jag sätter matchande etiketter...dvs jag sätter en etikett med "tunna x" även där.. och under den så sätter jag likadana etiketter för innehållet i just den tunnan.. (man behöver ju inte ha etiketter hehe, jag bara nyttjar min etikettskrivare)

Bara för att jag också är lite glömsk och förvirrad... och man inte vet hur framtiden ser ut rent teknikmässigt/informationsmässigt.. så satte jag dit ett par "hur man tillagar" i mitt lilla anteckningsblock (på sidan med den tunna som "receptet" berörde..)

Etiketter på ett rutat papper med "TUNNA NR: 002" och "BULGUR 16/3 - 2025", samt instruktioner för bulgur på svenska och finska.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Som på min bild.. två olika sorters bulgur ska in i "den" tunnan..

Sen lite datum.. år.. så man vet 👍

(maken uttryckte sig såhär när jag visade.. "Jag vet inte om jag ska vara jävligt imponerad eller rädd.." hahahaha)
 
  • Gilla
GusanSwe och 4 till
  • Laddar…
PREMIÄRTESTNING AV NYA
VACCUMFÖRPACKAREN!

Först ut att testas att förpacka blev ris och bulgur 😊

Förpackning med grovkornig bulgur från Sevan på ett bord, redo för att vakuumförpackas.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


En sådan ska packas om i ny vaccumförseglad påse..

Förpackning med vakuumförpackningspåsar, märkta "Champion", med bilder av sparris och köttstycke. Text: "Fresh Food 5 Times Longer".
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Hade"färdiga plastpåsar" att använda (som jag köpte tillsammans med min nya maskin) och hälla över bulguren/riset i..

Förseglad påse med ris och syreabsorberare inuti, fotograferad under testning av en vakuumförpackare.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Fyllde påsen med den mängden jag ville ha.. stoppade i en av mina syreabsorbenter "mitt i smeten" (trycktes ner lite till efter bilden togs.. så den täcktes av bulguren)

Sen in i maskinen..

Förseglad plastpåse med vakuumpackad bulgur, liggande på ett bord framför en vakuumpackningsmaskin.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Sicken stenklump det blev alltså!

Hoho.. riktigt fascinerande och kul (jaja.. jag kanske är lättroad..). Slurp sa det när all luft sögs ut.. och allt blev väldigt kompakt och välpackat!

Tankar om maskinen:
Det tog lite tid för maskinen, vet inte om det egentligen är längre än för andra maskiner.. men ja.. det kändes som det tog lite tid när man stod där och väntade på hela proceduren.. (den suger ut och förseglar "på samma knapptryckning" ..och båda moment krävde lite väntetid..).

Dock gick det väldigt smidigt och smärtfritt.. inga som helst problem och min maskin förseglar "två" remsor.. ifall den ena skulle gå sönder.. ja då finns en extra 👍 (lärde mig det efter en stund, förklaring nedan..)

Vakuumförpackad bulgur i plastpåse, märkt "Grovk. Bulgur" med datum 16/03 2025, håller i handen mot en mörk bakgrund.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Sedan valde jag att skriva med en permanent markerpenna på plastkanten.. vad det var i påsen och dagens datum. Så man vet i framtiden..

(den observante ser att jag har fyra förseglingar på bilden - vilket är väl lite overkill.. men jag hade sett på klippen och hört rekommendationerna att göra just dubbla förseglingar.. ifall en av dem "gick sönder".. så jag gjorde helt sonika det.. tills jag insåg att min maskin gjorde dubbla automatiskt.. hehe)

Vakuumförseglade påsar med ris och bulgur ligger på ett bord, märkta med datum och innehållsnamn med permanent marker.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Så här blev det... dagens "skörd" hmm.. arbete?
9 kg basmatiris och 4 kg bulgur (2 grov + 2 mellan)

More is to come... (listan är lång)


MEN ATT
BUNKRA
KOSTAR JU OCKSÅ!


Det är ju ganska dyrt och köpa mat (och saker) idag.. så man får ta det (inköpen) lite pö om pö.. i förstahand prioriteras det som är på REA "nu" att köpas.. (medan det faktiskt är rea hehe..)

Som de där två säckarna basmatiris som vi köpte.. de såldes på lidl (för ett par veckor sedan) till ett bra pris.. och för en gångs skulle fick vi tag på det (brukar vara slut när vi kommer dit för o handla) och köpte då två säckar och nu är de vaccumpackade..

Bulguren var på rea förra veckan på Willys.. fick inte tag på någon "finmald" men lyckades få tag på "grov" och "mellan".. så då inhandlades just de..

Som sagt.. ett steg i taget :) 👍
 
  • Gilla
Dan_Johansson och 4 till
  • Laddar…
LoweW
Rolig tråd!

Angående syreabsorbenter så skulle jag aldrig rekommendera att köpa några som inte kommer med en indikator. Dessa indikatorer är ofta en liten blå/lila papperscirkel på 6 mm som byter färg beroende på om den är i kontakt med syre eller inte. På så sätt vet man om absorbenterna är mättade eller inte.

Man lagrar ju livsmedel för att man värderar redundans, så då känns det också självklart att kasta i 2-3 st även om det kanske räcker med 1. De är ju trots allt relativt billiga också 😉

Hade jag vart i din sits hade jag nog även stoppat det vakuumförpackade i mylarpåsar för lite extra skydd mot ljus och skav 🤓
 
  • Gilla
Dowser4711 och 1 till
  • Laddar…
LoweW LoweW skrev:
Rolig tråd!

Angående syreabsorbenter så skulle jag aldrig rekommendera att köpa några som inte kommer med en indikator. Dessa indikatorer är ofta en liten blå/lila papperscirkel på 6 mm som byter färg beroende på om den är i kontakt med syre eller inte. På så sätt vet man om absorbenterna är mättade eller inte.

Man lagrar ju livsmedel för att man värderar redundans, så då känns det också självklart att kasta i 2-3 st även om det kanske räcker med 1. De är ju trots allt relativt billiga också 😉

Hade jag vart i din sits hade jag nog även stoppat det vakuumförpackade i mylarpåsar för lite extra skydd mot ljus och skav 🤓
Finns det sådana också :surprised: syreabsorbenter med indikator?
Coolt.. dessa har jag missat helt! Både på affärerna och i de (främst amerikanska) prepperklippen jag kikat på. Måste googla och iaf se hur sådana ser ut :)

De/syreabsorbenterna var inte fullt lika billiga om man ville ha dem "individuellt paketerade".. men i det stora hela är det ju ingen kostnad.. speciellt inte över 20-30 år hehe.. men med det sagt tror jag fortfarande att med tanke på vad jag (än så länge paketerat) så var/är 1 st lämplig... till storleken av påse jag gjort så att säga :)

Men måste helt klart kika på en sån där med indikator.. lät lite kul/intressant/häftigt.. :D

Mylarpåsar ligger på inköpslistan redan 👍

Kanske inte för det redan packade 🤔.. men för det som ska packas framöver! Som jag uppfattat det är de snäppet "tjockare" i plasten.. och således lite tåligare mot vassa kanter (både inne i och utanför påsen..)

Mina vaccumförpackningar förvaras i hinkar och i mörker.. (väl på sin lagringsplats).. kollade på svarta hinkar först, men insåg att det inte spelade nån roll då de kommer stå på hyllor i en källare och man kan ha ett skynke för (som extra skydd mot lampan som några gånger i månaden kanske tänds).
 
  • Gilla
LoweW
  • Laddar…
I början på 2024 så köptes det in ett set med gjutjärnsgrejer... så att vi skulle kunna använda öppen eld (bland annat) till att värma upp och tillaga olika sorters mat om det krävdes.

Det är inte alltid "krig" som oroar en i livet, utan liksom omständigheterna man inte själv rår på! Dessa saker kan få en att tänka till lite extra när de händer.. exempel på annat än krig.. är pandemier/sjukdomar, stormar/väderproblem, elavbrott, insnöning .. - sådana saker som kan sätta en lite på pottkanten (så att säga)...

Tack och lov har vi varit förskonade från stora problem (även om saker och ting sker..) men.. ja, de får en att tänka till en gång extra i alla fall!

Vi insåg att om vi inte hade el - så hade vi inte utrustning som klarade av att vara på grillar / brasor / gasol / öppen eld.. (dvs lite problem med att få annan middag än att grilla korv på en pinne..) och jag tyckte att det var inte hållbart härute på landet!

SÅÅÅÅÅ.. jag köpte en födelsedagspresent till mig själv..


En jättecool stor trälåda!
Nyfunnet favoritställe.. även om jag beställde det då genom Amazon och ett tradingföretag.. :)

Trälåda med texten "Dutch Oven Set by BBQ-Toro" på sidan, placerad på ett golv och delvis täckt med bubbelplast.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Ja den hade såklart också ett innehåll.. 😉

Gjutjärnsset i trälåda med bubbelplast, ringrengörare och instruktionsbroschyr.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Som Amazons översättning säger:

"10-delat set med trälåda, holländsk ugn, våffeljärn, kastrull, grillplatta, stapelgaller, underlägg, locklyftare och ringrengörare"

Stämmer väl ganska bra.. en holländsk ugn (dutch oven):

Gjutjärnsgryta med handtag på bord, del av set inkluderande våffeljärn, kastrull och grillplatta för användning över öppen eld.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


.. är en stor gjutjärnsgryta.. användbar till mycket, både mat och bakning.. (tänkte bara tala om det då jag själv undrade...)

Lite annat som fanns i lådan..

Gjutjärnsvåffeljärn med två kvadratiska formar i en trälåda, del av ett överlevnadsset för matlagning över öppen eld.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Våffeljärn.. också mycket användningsbart som "mack-grill"..

Gjutjärnskastrull med lock på ett trägolv, del av ett set för matlagning över öppen eld.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Mindre kastrull med lock..

Fanns också ett vändbart stekbord (faktiskt likadant som det vi hade köpt till grillen).. en stekpanna och lite smått och gott.

Kikade nu och det kitet (och andra större/annorlunda) säljs fortfarande via Amazon.. så jag bifogar en länk längst ner till sidan :)

JAG ÄLSKAR gjutjärn så jag blev helt kär när min lilla låda anlände.. och jag ville köpa massa mer grejer hehe - bara och ha som dekoration (jag har ju redan ljuskronor, ljusstakar osv ...)

Men iaf så saknades det några mindre "grillvänliga" uppläggningsfat.. så det tog jag och beställde i efterhand också!

Sex staplade gjutjärnspanor på ett köksbord, med ett kålhuvud och hushållspapper i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Ett 6-pack små minifat.. från samma ställe!

Gjutjärnsfat sett ovanifrån, placerad på en mörk träyta, med två rektangulära handtag på sidorna.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Väldigt tjusiga.. men tyvärr lite för små för det jag tänkt använda dem till! De kommer funka utmärkt till annat.. men som sagt för litet för att servera en mini-potatisgratäng i (enligt mig).. och som uppläggning till ett buffebord.. ja.. då får man plats med en 7 cm squashbit.. eller två medelstora tomater typ..

En hand som håller en liten oval gjutjärnsform med två handtag, placerad på ett mörkt träbord.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Hittade en bild där man kan urskilja min hand lite OCH skålen.. för att få lite mer uppfattning över den faktiska storleken (jag har inte överdrivet stora händer..)

Jag kommer komplettera med mer från just BBQ-Toro.. som sagt ny favorit.. och de har mer/andra fat och skålar att välja på.. :)


- - - - - - - - - - - -
EXTRA INFO:
- - - - - - - - - - - -


Länk till setet jag köpte på Amazon (eller ja, iaf likvärdigt):
Kostade runt 1000-lappen - lilla setet ligger prismässigt däromkring nu med.

BBQ-Toro Dutch oven set I trälåda
 
  • Gilla
  • Älska
LoweW och 3 till
  • Laddar…
Älgjaktspremiären brukar jag och en kompis separata oss från civilisationen då blir det en långhelg med öppen eld och dunkvatten är väldigt trevligt och man kan faktiskt klara sej bra även utan spis jobbigast är morgonkaffet så där fuskade vi med spritkök sist men annars så kör vi mest murika över öppen eld.
 
  • Gilla
Snigla
  • Laddar…
Intressant & informationsrik tråd, även fast jag ej är en ”Prepper” utan mest vill öka hållbarhet på div livsmedel😀

Har/kommer du att Torka kött också (du gör så tydliga ”lathundar” som man kan följa).
Vacuumpackaren verkar vara en perfekt ersättning till min nuvarande OBH-Nordica som jag ibland upplevs lite klen.

Även jag har BBQ-Toro som Favorit med rätt förhållande av Priser&Kvaliteten…även om jag mest köper deras Rostfria sortiment som tex rotiseri till gasolgrillen m.m👍
 
Roga1337 Roga1337 skrev:
Intressant & informationsrik tråd, även fast jag ej är en ”Prepper” utan mest vill öka hållbarhet på div livsmedel😀

Har/kommer du att Torka kött också (du gör så tydliga ”lathundar” som man kan följa).
Vacuumpackaren verkar vara en perfekt ersättning till min nuvarande OBH-Nordica som jag ibland upplevs lite klen.

Även jag har BBQ-Toro som Favorit med rätt förhållande av Priser&Kvaliteten…även om jag mest köper deras Rostfria sortiment som tex rotiseri till gasolgrillen m.m👍
Egentligen tycker väl inte jag att jag är en "prepper" heller, utan bara ser om "mitt hus/tillvaro" .. men då jag kaaaaaanske tänker några steg till gentemot mina nära och kära i övrigt.. så klassar de väl mig som en prepper typ :) .. och det har jag inga problem med - ser inget negativt i det.

Jag kan nörda ner mig i det mesta som jag finner intressant :p

Det mesta handlar ju om att klara sig i nån månad eller två utan att behöva handla för att överleva.. och det är ju sällan några problem om man har lite konserver och kolhydrater i ett skafferi/nån låda. Sen att jag nu "skyltar" med att jag vaccumförpackar så det håller i mellan 20-30 år.. det är ju lite överkurs kanske hehe. Men det är ju enkelt när man har plats och möjlighet... när jag (vi) väl lagrat såna här "lång-levare" så behöver vi inte bry oss om dem mer.. utan då räcker det med att fokusera på att hålla de där mindre hållbara sakerna.. i ett rullande schema (de använder man oftast i hushållet ändå.. så det är bara att ställa de nyaste längst bak när man handlar).

Angående vaccumförpackaren..
Den känns mycket trevlig (och effektiv) att ha och göra med... nu är jag ingen som helst expert på sådana.. jag har bara haft den där andra från jula innan.. och den var inte "lika kul" (lite mindre i storlek kanske, men kändes inte lika kraftfull, effektiv och rejäl... som vår nya! Har dock inte hunnit testa alla funktionerna än.. bara kört autoläget och försegla typ.. ska väl prova och marinera nått också så småningom)

Angående torkat kött..
Det har jag faktiskt inte tänkt så mycket på.. jag har mer funderat på att konservera mat själv..färdiga rätter osv (inte bara inlagd gurka så att säga.. utan kött/mat osv). Jag började kika på området för ett par år sedan.. och var på väg att beställa nån stor gryta osv från usa.. men livet kom emellan så det stannade av! Nu är intresset väckt igen.. hehe så vi får väl se om den saken.. när jag hunnit vaccumförpacka klart det mesta annat..

MEN...maken har däremot funderat på att torka kött! Redan innan jag började "preppa".. vet inte vad som hägrade.. men jag vet att han googlade på att bygga nån låda med fläkt för o torka.. så vem vet.. OM han nu gör nått liknande i framtiden.. lovar jag att ta upp det / dokumentera det :)

BBQ-TORO!
Jaaaa.. precis min tanke.. ska inte säga att det är "världens bästa saker" .. men just kvalitet vs pris.. vad man får för pengarna.. ja.. då är de klockrena! Jag blev positivt överraskad när lådan damp ner :)
 
  • Gilla
Roga1337
  • Laddar…
Gillar framförhållningen din i numreringen, Tunna 002, så då kan du ju ha 999tunnor med mat hemma innan systemet behöver revideras... ;) :D

Kör på!
 
  • Etiketter för Tunna nr: 002 och bulgur med information om mängd och datum, 16/3-2025.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
  • Haha
Roga1337 och 3 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.