1 368 läst ·
12 svar
1k läst
12 svar
Plintar till stolpar ett måste?
Har ett nytt altanprojekt där jag ska bygga som en liten ”balkong” till en ovanvåning.
På markplan finns en altan byggd med 45x170 regelverk på plattor/betongblock.
Nu ska jag dra upp stolpar till ”balkongen” på ovanvåning jag har lossat altanplankor i markplan. Måste jag gräva ner plintar här för stolparna till balkongen eller duger de att stolparna står på betongplattor och fästs i regelverket till altanen i markplan?
”Balkongen” är inte så stor….
På markplan finns en altan byggd med 45x170 regelverk på plattor/betongblock.
Nu ska jag dra upp stolpar till ”balkongen” på ovanvåning jag har lossat altanplankor i markplan. Måste jag gräva ner plintar här för stolparna till balkongen eller duger de att stolparna står på betongplattor och fästs i regelverket till altanen i markplan?
”Balkongen” är inte så stor….
Om det duger beror helt på dina tilltänkta dimensioner och nyttiglasten på balkongen. Skruvförband i i regelverket kommer sannolikt kunna hålla vikten givet att det inte är stora dimensioner du tänkt dig. Sen beror det ju då också på vad befintligt regelverk har för upplag
Befintligt regelverk är 45x170 med upplägg på betongblock på 1,5m avstånd ca.K kniv skrev:
Balkong reglar är fri längd 2,7m 45x170 vilar på bärlina fäst i vägg (sätter stolpar under även där). Bredd på hela balkongen är 7,3m.
Bärlina i fron blir 45x220 med 4st stolpar 95x95.
Tänkte mest plintar var vanligast?K kniv skrev:
Tänkte kombination av långa träskruv 6x120 och kanske vinklbeslag med ankarskruv.
Eller gräva nåt spadtag och sen kaka av grovbetong och sen i med stolpbeslag.
Kan ju också sättar kortlingar i regleverket för att ha än mer att skruva i?
Produkter som diskuteras: "träskruv"
Träskruv Big Dog ZF Max C4 utomhus FAST
För användning utomhus
126 kr inkl moms
Läs mer
Är marken stabil under så vore det ju onödigt att behöva gräva ur för plintar. Och gjuta på en bit betong är helt onödigt. Duger fint att köpa billig betongplatta för 20 spänn på byggmax, tryck dit den precis som du behövt med plint eller betong. Ställ på pelaren med en bit syllpapp under och skruva i regelverket också. Då har du bra stöd och avväxling av krafterna
Tack för svar känns som smidigaste lösningenK kniv skrev:Är marken stabil under så vore det ju onödigt att behöva gräva ur för plintar. Och gjuta på en bit betong är helt onödigt. Duger fint att köpa billig betongplatta för 20 spänn på byggmax, tryck dit den precis som du behövt med plint eller betong. Ställ på pelaren med en bit syllpapp under och skruva i regelverket också. Då har du bra stöd och avväxling av krafterna
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden