Jag ska bygga ett garage med gjuten platta i anslutning till huset. Målet är att hålla garaget frostfritt. Behövs det då någon frigolit under betongen eller kan man gjuta direkt på makadamet? Väggarna kommer att muras av Leca.
 
ska du ha värme i garaget bör du isolera neråt om du inte vill elda för kråkorna...
/
M
 
Mikael_L
Mja. Ja och nej.
Tillsammans med golvvärme är avsaknad av isolering under ekonomiskt vansinne.
Med radiatorer eller annan värmekälla uppe i luften så blir nog inte plattan en så väldigt stor energitjuv. Om vi nu pratar om ett utrymme som är uppvärmt så svagt som möjligt. För håller du garaget i frostfritt skick så kommer marken under antagligen alltid hålla några få plusgrader, detta betyder att energitransporten nedåt inte blir så stor.

Å andra sidan kostar en 100mm cellplast under inte heller så väldigt mycket. Särskilt om det ev ersätter lite makadam som ändå hade behövts pga av uppfyllnad. Alltså beroende på hur djup du blir tvungen att göra schaktbotten.

OK det är vad jag tror iaf ...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.