Jag har sedan någon månad bytt ut min Telldus till en Fibaro HC2, och nyggt upp ett system, men jag har nu börjat fundera i banorna kring att komplettera viss belysning med Philips Hue alternativt Ikeas Trådfri.

Har läst igenom Snillevillas guide hur man konfigurerar en Philips Hue brygga som en VD i HC2, fördelen med det gentemot att använda det färdiga pluginet var att man kunde använda lamporna i scener om jag förstod det rätt?
Hue verkar också lite bättre och mera pålitligt än Trådfri? Men frågan är ju om Ikea kommer att komplettera med fler produkter än just smart belysning, så kanske värt att kika på det ändå, även om det lutar mot Hue..

Det som jag funderar lite på är just: Hur smart är Hue/Trådfri?

Jag tänkte att installera lampor i lamporna som står på nattduksborden, två lampor som står på en hallbyrå till att börja med. Alla fönsterlampor tänkte jag även i fortsättningen köra med Fibaro Wall plugs pga att de går att tända och släcka manuellt via den lilla knappen på själva pluggen.

Om jag förstått det rätt så kan lamporna tändas/släckas med hjälp av app, scener, Hue/trådfri fjärrkontroller eller befintliga strömbrytare.
Det som känns lite osmart är att om man släcker med den befintliga strömbrytaren så måste man även tända lampan med den?

Hoppas på något fint Black Friday erbjudande på ett Hue startkit så jag skulle uppskatta om någon har lite råd till en vilsen kille :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.