Halloj!
Jag planerar att hägna in halva tomten så att hunden kan springa fritt, men försöker finna en bra lösning så att den nyinköpta robotgräsklipparen inte var förgäves.
Hunden är en mellanstor nyfiken sak, så jag kan tyvärr inte lämna en öppning i staketet/nät (vad det nu blir) för klipparen att smita igenom, då hunden tar sig igenom samma utrymmen som den.
Är det någon som har erfarenhet utav automatisk lucka eller liknande som bara klipparen kan öppna/stänga?
Såg även ett tips om att bygga som en labyrint åt klipparen att ta sig igenom, då hundar inte är så benägna att kräla långt i mörker, men jag är osäker på hur klipparen skulle hantera detta med LiDAR systemet om det är för mörkt.
Jag är inte intresserad utav att hålla på och flytta klipparen mellan zoner, utan vill hellre höra era tankar och eventuella lösningar, brainstorming välkomnas.
Vet inte om jag valt rätt forum, då det är lite robotklippare men också lite staketbygge och jag är ny här på sidan. 😊