26 888 läst ·
139 svar
27k läst
139 svar
Övertala mig att inte köpa detta hus
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 177 inlägg
Jag skulle tänka på två saker.
Men oavsett om andra tycker att det är stort eller bra nog är 50 kvm + källare inte en omöjligt liten bostad, många bor rent av mindre.
- Källare är inte boyta. Att mäklaren låtsas som det ska ni inte låta lura er av. Behöver ni rummen i källaren till annat än kontor eller gästrum är huset för litet.
- Att bygga till stjäl ofta effektivt planerad boyta i små hus. Fundera därför på hur ni kan bygga till, i vilka väderstreck, och hur det påverkar såväl hus som tomt.
Men oavsett om andra tycker att det är stort eller bra nog är 50 kvm + källare inte en omöjligt liten bostad, många bor rent av mindre.
Det låter som om ni har bättre förutsättningar än många andra att klara av det helskinnade, även om löner kan vara vanskliga att bygga på. Jag vet själv, det bolag jag jobbade för blev uppköpt och sedan valde nya ägaren att köpa alla som jobbade med "fel" produkt. Där insåg jag att anställningstrygghet inte finns i IT-branschen (och så startade jag eget istället ;-) )AXS skrev:
Verkar vara mycket funderingar om lön osv. Kan dra det i lite grova drag.
Vi har över 80 000:- i lön innan skatt. Har drygt 1,5miljoner i cash om vi säljer lägenheten utan vinst(Köpt för tre år sedan).
Har renoverat några lägenheter innan, bland annat 40kvm för 25 000:- med nya väggar, kök och utskick. Så vi är bra på att vara kostnadseffektiva.
Problemet är ju att om ni hamnar i ekonomisk knipa pga ett förlorat jobb då kommer det sannorlikt att sammanfalla med att räntan går upp och många blir arbetslösa. Då har proppen plötsligt gått ur marknaden. Lägg en skilsmässa på det...
Visst kan alla möjliga olyckor drabba en på samma gång, men inte troligt. Och Sthlm har dyra bostadspriser men har samtidigt flest arbetstillfällen. Man kan inte tänka och förbereda sig på allt elände. Det mesta brukar ordna sig med tiden.
Husägare
· Jönköping
· 5 859 inlägg
Nu sänkt till 4 950 000:-.
https://www.boarea.se/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=570&Itemid=314
https://www.boarea.se/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=570&Itemid=314
Med tanke på vad hus går för i området så är det nog det, med fem miljoner i "renoveringsbudget" går det att få till ett hus med 218m2 boyta och 106biyta i källare (om mäklarens uppgifter stämer) det är då ett av de strörsta i området.Y Yaken skrev:
https://www.hemnet.se/salda/villa-11rum-svedmyra-enskede-stockholms-kommun-fallnasgatan-26-895919
P
Peter_K
Medlem
· Stuvsta, Huddinge
· 2 907 inlägg
Peter_K
Medlem
- Stuvsta, Huddinge
- 2 907 inlägg
Jo det verkar ju inte vara någon hejd på priserna i Enskede.
https://www.hemnet.se/bostad/villa-5rum-gamla-enskede-stockholms-kommun-enskedevagen-13-14899316
https://www.hemnet.se/bostad/villa-5rum-gamla-enskede-stockholms-kommun-enskedevagen-13-14899316
