3 869 läst ·
24 svar
4k läst
24 svar
Överklaga felaktig bygglovsavgift.
Fast det är väl så att det är ekonomibyggnader som behövs för verksamheten som är bygglovsbefriade? Dvs det är inte automatiskt så att man får bygga ett ridhus utan bygglov bara för att man bedriver jordbruk. Det är väl också därför alla bygger ”maskinhallar”.
Sen kanske ridhuset behövs för just er verksamhet och inte borde krävt lov. Men framgick det?
Sen kanske ridhuset behövs för just er verksamhet och inte borde krävt lov. Men framgick det?
Fast min poäng var inte att argumentera mot TS behov av ridhus. Utan att det framgår ju inte av TS ifall detta framgick av bygglovsansökan. Hur mycket Byggnadsnämnden borde ha reagerat och upplyst om att lov inte behövdes beror ju rätt mycket på vilken info de hade.M molnet55 skrev:
Sen hör det ju också till saken att det är ju inte omöjligt, och inte heller jätteovanligt att folk helt medvetet söker bygglov för sådant som egentligen inte behöver bygglov. Så beroende på hur ansökansåg ut var det kanske inte jättekonstigt att ansökan behandlades utan reaktion från nämnden.
Du fiskar efter skadestånd av kommunen som genom principalansvar är ansvarig för handläggarens påstådda tjänstefel...M molnet55 skrev:
Det är inte handläggarens ansvar att känna till alla rättsfall på området, endast lagtexten och eventuellt förarbetet.
Finns det något i förarbetet till PBL som nämner att ridhus faller inom ramen för ekonomibyggnad är det där du ska leta, inte bland rättsfall då den vägen är en återvändsgränd för dig.
Praxis i den kommunen det rättsfallet gällde isåfall, och under samma förhållanden som angavs i den domen.M molnet55 skrev:
För att du ska kunna få ersättning behöver det stå relativt klart i förarbetet att ridhus generellt sett är att betrakta som ekonomibyggnad och därmed är bygglovsbefriade.
Klicka här för att svara