2 129 läst ·
9 svar
2k läst
9 svar
Om man vill ha värmegolv
i badrum/WC så torde det väl vara smidigare att lägga in det under husbyggets gång, även om det som tillval är lite dyrare kanske, än att göra det i efterhand.
Om man har värmegolv, kan man ha våtgolv då och vänta nåt år eller två på klinkers?
Om man har värmegolv, kan man ha våtgolv då och vänta nåt år eller två på klinkers?
Om du vill ha keramik i badrummet så lägger du naturligtvis det när du bygger, inte ett eller två år senare.. Men om du nu vill ta den märkliga omvägen av någon anledning så är i alla fall inte golvvärme under våtrumsmatta några problem.
Tänk på att elektrisk golvvärme kan missfärga ljusa plastmattor om effekten blir för hög eller ex man har badrumsmattor på golvet (dessa mattor kan i sig oxå missfärga, sk mjukgörarvandring som yttrar sig som en permanent fläck)
snarare en ekonomisk fråga. Det blir inte mycket utrymme till tillval. Kan man komma undan billigare (utan svart arbetskraft) än 65.000 kr om man anlitar någon annan än de som bygger huset?jon_h skrev:
Klicka här för att svara