30 960 läst ·
26 svar
31k läst
26 svar
Om lyftpunkter på fordon
Lyftpunkter fram/bak har alla Japaner alltid haft, skulle kunna vara ett lagkrav i Japan ?? Lyft fram/bak går ofta att lösa på axel el motorvagga, men det finns en del bilar som inte går att lyfta alls, bla WV, Opel mflA Andy78 skrev:
Rambyggda bilar kan man väl lyfta varsomhelst runt om i ramen eller har jag förstått det fel?Isakare skrev:
Undantaget är Volvo som började med det på 850. Finns bara ett domkraftsfäste per sida på dem och senare modeller. Rätt praktiskt onekligen. Men desto svårare att använda garagedomkraft bak. (En riktig bil har ju en diff där som går att lyfta i)Isakare skrev:
richardtenggren
Ingen-gör
· Norrlandet
· 6 615 inlägg
richardtenggren
Ingen-gör
- Norrlandet
- 6 615 inlägg
Va? Nä det kan inte stämma. Har ägt 850, C30, V40, V50 och V60 och alla dessa hade 4 lyftpunkter.K karlmb skrev:
Olika på olika bilar.K knipo skrev:
Ibland hela framvagnen/bakvagnen, ibland vid varje hjul i karossen, ibland under bärarmen. Äldre traditionellt byggda bilar med bakhjulsdrift brukar gå utmärkt att lyfta mitt under bakaxeln men lyfter du en gammal folkabuss under diffen riskerar du att ha sönder saker.
Bruksvagnen jag har nu har dels lyftpunkter vid varje hjul för den medlevererade domkraften, dels fram/bak för verstadsdomkraft. Mercorna jag haft har jag kunnat lyfta lite var som med en plankbit mellan domkraften och bilen. Jaguar S-type är bökig att lyfta med domkraft, låg och besvärlig och skör under, lyftpunkterna är avsedda för lyft och sitter avigt till för domkraft. Volvo Amazon kan lyftas lite hursomhelst. En kompis med nyare Audi har ett helvete, bara plast under.
Generella rådet är att gamla bilar är det inte så pjoltigt med, läs i boken när det gäller nya bilar.
Klicka här för att svara

