Hej,

Jag ska bygga ett 3x4m stolpverk av stolpar jag själv sågat av stormfällor som är tänkt som en gäststuga. Stugan ska stå på plintar. Stolpverket kommer resas innan virket torkat och jag funderar hur jag ska impregnera syllen. Syllen är 8x8 stolpar av gran. Jag vet att gran inte är det bästa alternativet, men det är det jag har.

Min fundering är om jag ska bara olja med linolja eller om jag bör blanda in tjära eller något annat för att hålla undersidan mögel- och rötfri. Väl att nämna är att syllen kommer vara underlaget till golvet så att tjära syllen helt och hållet runt om kommer göra att det luktar inomhus och inte något jag planerar.

Stolpverk är inte allt för vanligt i Sverige men ni som bygger med liggande timmer kanske har ett liknande problem ibland.

Vad skulle ni rekommendera?
 
Vanlig halvolja, hälften linolja/hälften terpentin om du tror att impregnering behövs, själv kan jag inte riktigt se behovet om byggnaden ska stå på en öppen plintgrund.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.