Eps borde ju vara en bra lösning på träproblem i bjälklag eller?
 
Jag är inte säker på att jag tycker att det är några problem med spånskiva på träbjälklag. En stor del av skälet till att man inte vill ha träbaserat material i vägg är borrhålen som man inte kommer ifrån, och de har man inte i golv. Men visst, EPScement fungerar säkert också, men det blir dyrare och besvärligare. För det mesta behöver man ju förstärka blindbotten, eller bygga en ny. Och materialet är inte gratis.
 
Frågetecknen kommer nog aldrig att ta slut när det gäller reglerna kring badrum. Det funkar ju naturligtvis med att bara köra gips. Problemet är ju när det ska upp något på väggen som man inte planerat för. Det är ju betydlit lättare att fästa något när du har något att fästa i så att säga. Så frågan är ju om man på lång sikt kommer att tjäna på detta.

Vad rekomenderar du enkel eller dubbel gips?
 
Jag skulle nog inte säga att jag rekommenderar det ena eller det andra mer. Men i och med att enkelgips fungerar så tycker jag att det egentligen räcker.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.