nikasp
Hu, det ser konstigt ut. Säkert missade han och drar en chansning att du köper det. Som när de drog fiber och råkade borra hål i panelen. Sa till sambon att "sånt där brukar husägaren (jag) vilja fixa". Tack för den! Fixade flera år senare när vi målade om.
 
  • Gilla
Hammare&Spik
  • Laddar…
Unikt namn Unikt namn skrev:
Nog borde man kunna förvänta sig att ett proffs hittar en bättre lösning än att spika igen fönstret.
Var fick du "proffs" ifrån? :cool:
 
K Kane skrev:
Var fick du "proffs" ifrån? :cool:
Dom är faktiskt duktiga och jag har varit nöjd med dem hitills. Jag tror helt enkelt att han utgick drån att fasaden skulle lika rätt runt. Och inte tänkte på att fönstrena på detta gamla hus ligger lite olika på olika sidor
 
Håller själv på med fasadbyte och ska göra en sida om året, har inte haft en tanke på att fönstren kan sitta på olika höjd...:surprised::thinking::)
 
  • Gilla
Hammare&Spik
  • Laddar…
Antingen får de skära bort panel runt fönstren och göra det så ”gott det går” eller så får de ta bort panelen. Lyft upp regeln 10cm och spika om panelen?
 
Flytta ut källar fönster något?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.