Fairlane
Hej,
Jag har fixat lite i mamman tvättstuga (inte relaterat till lampan) och retar mig på belysningen. Det sitter en gammal klassisk (tidigt 70-tal) armatur i taket, med en glaskupol runt/över. Ljuskällan är en värdelös lågenergilampa, som ger för dåligt ljus och som tar en evighet innan den lyser fullt.

Ok, enkelt, jag byter ljuskälla och hittar en LED-lampa på omkring 400 lumen (lite svagt, men det var vad som fanns hemma). Slår på strömbrytaren, men inget ljus ... Provar en annan LED-lampa med samma resultat. Tillbaks med lågenergilampan och den tänds?!
Ok, testar om led-lamporna fungerar i en annan armatur och de lyser så fint.

Ok, nästa test, böj ut blecket i botten på ljushållaren (Ja, jag bröt strömmen först). Resultat LED-lampan blinkade till men sen inget mer. Den fungerar fortfarande i andra armaturer.

Det är alltså enklast tänkbara grejer från tidigt 70-tal, ingen Plejd eller liknande bara tändtråd, nolla och jord. Kan det vara något annat än att den nya ljuskällan inte riktigt får kontakt med blecket i botten?
 
Blecket/blecken på sidan i lampsockeln kan behöva böjar innåt/uppåt.

Tar ljuskällan i kanten på lampsockeln?
Kan vara för kort "hals" mellan gängan och "kroppen" på ljuskällan.

Bild på ljuskällornas socklar, så man kan se skillnader/likheter?
 
  • Gilla
cpalm
  • Laddar…
C
Fairlane Fairlane skrev:
Kan det vara något annat än att den nya ljuskällan inte riktigt får kontakt med blecket i botten?
Det låter som den sannolika orsaken. Kolla att det inte är någon kant eller nåt som stoppar ljuskällan från att gängas i botten. Vissa armaturer är väldigt känsliga för ljuskällans form. Fast om något brukar det vara CFL-lampor som inte riktigt passar.
 
Fairlane
Jag är tyvärr inte på plats nu, men jag tar med mig en ny LED-lampa nästa vända, kanske någon som ger 700 lumen eller så, man vill ju se i tvättstugan.

Jag får kolla blecket igen för allt annat känns orimligt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.