Har ett hus som ligger precis vid havskanten (betonggrunden går ner i vattnet) det är en krypgrund under huset som blir vatten fylld några ggr/år så torka ut är inget alternativ. Huset är mycket gammalt så det fanns inga alternativ när det byggdes.

Funderar nu på att bygga bort detta problem så nu är min fråga vad som är lämpligast? Skall man försöka fylla en hel betonggrund och på så sätt hålla vattnet ute eller vad rekomenderas?
 
  • Gilla
Arosenia
  • Laddar…
Vi har i stort sett samma problem - en krypgrund som några gånger per år fylls av havsvatten. Vårt nyköpta hus ligger i princip i strandlinjen och mycket ytnära (det är som att befinna sig på en båt fast utan "gunget" :) - grunden är inte speciellt hög heller så man undrar ju lite över de mer extrema vattenflödena - att man vaknar en morgon och sängen flyter runt :))

Det som fanns vid köpet var en dränkpump i en grop under grunden som går igång automatiskt vid dessa högvattentillfällen så inte vattnet blir stående.

För övrigt så har vi fått rådet att, på marken, lägga in frigolit och ovanpå den lägga ut plastfolien för att hålla ner fukten från marken och från ytvattnet som fyller grunden då och då. Frigoliten gör ju att folien alltid (förhoppningsvis) finns ovanför vattnet....
Vi ska pröva detta under en period och se hur det fungerar....

Sedan har vi haft vilda planer på att höja grunden dvs lyfta huset eller bygga en mur mot sjön. Nu har vi lugnat ner oss lite och insett att det finns billigare och inte så arbetskrävande lösningar. Eftersom vi ändå planerar att sätta in någon typ av avfuktare i grunden och då täppa till de rätt så stora öppningar som finns så blir vattnets enda chans att ta sig in i grunden, efter det, genom marken och detta vill vi försvåra/förhindra så mycket som möjligt genom extra dränering runt huset kopplad till ytterligare pumpkraft.

Så långt vår situation. men det jag undrar över är vad du menar med vattenfylld - blir det farligt nära trossbotten? Blir det stående en längre tid? Hur ser marken ut? Finns det fuktproblem nu eller befarar du att det blir? Huset ditt har ju överlevt länge trots läget så sådana drastiska metoder som att göra en hel betonggrund behövs kanske inte?

Kan du inte bara täcka till där vattnet kommer in samt pumpa ut vattnet?

 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.