12 158 läst ·
182 svar
12k läst
182 svar
Nu ska du få meddelande om en kriminell skriver sig hos dig
En sak att fastighetsägaren (en familjsbostad/villa) ska godkänna att någon kan skriva sig på adressen knyten till fastigheten. Men hur ska det fungera med bostadsrätter eller hyresrätter? Ska BRF/Hyresvärd administrera adressändringar?M Marcus-AA skrev:
Enligt lagen så bor du där du är skriven. Du ska vara skriven där du spenderar majoriteten av din dygnsvila. Så isåfall skulle man faktiskt kunna tolka som att personen flyttat in till dig.Alfredo skrev:
Om man skriver sig någonstans man inte bor gör man sig skyldig folkbokföringsbrott.
Jävla gråzon allting.
Ja, du ska skriva dig där du bor. Det betyder inte att du bor där du är skriven.
Nej exakt. En person bor där han faktiskt bor. Det har absolut ingenting att göra med var han är skriven.D Daniel 109 skrev:
Lagen säger att man ska vara skriven där man bor men skiter någon i det bor han fortfarande där han bor och är skriven där han är skriven.
Min analogi avsåg inte det. Jag syftade på det påstådda problemet. Och är det ett problem så borde det vara samma analoga problem med inflyttning.Alfredo skrev:
Nej det är klart att ”dom andra” inte borde vara så naiva… men i ärlighetens namn så är du väl ganska naiv som som tror att naiviteten plötsligt skulle försvinna efter 25 år av total avsaknad av skeptismStaffan_V skrev:
Ett sätt att komma åt problem med folkbokföringen är att blocka alla bidrag som betalas ut till människor med oklar folkbokföring. Exempel: 40 personer är skrivna på en etta på 25 kvadrat. Då blockas allas bidrag tills dess att personen i fråga visat upp sig på skatteverket och visat att man lever, bor i Sverige, inte är efterlyst och kan visa en korrekt folkbokföring.
Kanske inte är så effektivt mot grovt kriminella, men skulle göra livet svårare för en hel del bidragsfuskare.
Kanske inte är så effektivt mot grovt kriminella, men skulle göra livet svårare för en hel del bidragsfuskare.
Kommer ALDRIG hända i lilla landet mellanmjölk.Z ZipLock skrev:Ett sätt att komma åt problem med folkbokföringen är att blocka alla bidrag som betalas ut till människor med oklar folkbokföring. Exempel: 40 personer är skrivna på en etta på 25 kvadrat. Då blockas allas bidrag tills dess att personen i fråga visat upp sig på skatteverket och visat att man lever, bor i Sverige, inte är efterlyst och kan visa en korrekt folkbokföring.
Kanske inte är så effektivt mot grovt kriminella, men skulle göra livet svårare för en hel del bidragsfuskare.