D darey skrev:
Vår förvaltare på HSB tar 195 kr plus moms för fakturering och bevakning. Vi kan också göra jobbet själva och behöver då bara skicka en kopia till förvaltaren så de vet vad det är för pengar som kommer in på kontot.
Superintressant tips. Ska kika på om Nabo har liknande möjligheter. Det är ju inte första gången vi ställs inför detta dilemmat, utan det är ju ett återkommande dilemma. Så därför känns det värt att forska i det.
 
BirgitS
C cpalm skrev:
Mja, men att lägga massa tid på hur man skulle kunna komma undan lite billigare på en engångskostnad på 400 kr sparar man ingen multum på. Det man i så fall kanske skulle kunna fundera på är om förvaltarens sätt att debitera gör att tjänsten överhuvudtaget i slutänden är dyrare än förväntat = omförhandla eller byt förvaltare.
Ja, här förlängde man inte kontraktet med en viss ekonomisk förvaltare just för att det företaget var oflexibelt och skulle ha mycket betalt för allt som inte tillhörde rutinen. T.ex. uthyrning av en föreningslokal någon gång då och då till olika personer.
 
  • Gilla
cpalm och 1 till
  • Laddar…
H hempularen skrev:
Skulle avråda från att göra det själv. Även om det finns någon i styrelesen som kan bokföra nu, så behöver lösningen vara framtidssäker.

En kollega satt i styrelsen för en mindre bostadsrättsförening, där en åldrande styrelseledamot hade skött både admin med lägenhetsregister och bokföring själv. Lerdamoten hamnade på sjukhus och avled senare. Styrelsen var tvugna att i princip bryta sig in i hans lägenhet (svårt att få tag på arvingarna) och hämta ut bokföring och register.

Visade sig att föreningens lägenhetsregister sedan mer än 10 år inte var ett register, utan högar med papper runt om i hans lägenhet där olika nya ägare var registrerade och pantförskrivningar från banker hade kommit in osv. För att avgöra att den som nu sålde en lägenhet verkligen var ägare behövde man leta igenom alla pappershögarna för att vara säker på att det inte fanns någon senare registrering. Samma för att säkerställa om det fanns några aktiva pantförskrivningar. Boföringen bestod av högar av fakturor och kvitton, utspridda över hela lägenheten.

Det hade säkert varit korrekt hanterat i början.
Oops. Att det kunde pågå under så lång tid...

Lantmäteriet ska framöver ha ett register över alla bostadsrätter. Om jag förstått det korrekt. Känns tryggt med tanke på bland annat vad du beskriver.

https://www.regeringen.se/rattsliga...alla-bostadsratter-utkast-till-lagradsremiss/
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.