Tomture61 Tomture61 skrev:
Låter dyrt ! Själv kör jag 1 st tändkub , kostar 43 öre / st (y)
Låter dyrt! Själv kör jag med Ekos kuber för runt en tredjedel av priset. ;)
 
Oftast rätt stora klabbar, inte tändved precis. Stående som en pyramid, 3-4 stycken. En tändkub och kronljus-stump ovanpå. Funkar oftast kanon :)
 
Näver och späntved kör jag med.
 
  • Gilla
fribygg och 1 till
  • Laddar…
Tomture61 Tomture61 skrev:
Låter dyrt ! Själv kör jag 1 st tändkub , kostar 43 öre / st (y)
Gratis sågspån från vedbacken i en begagnad plastburk och 2 dl diesel är inte heller så dyrt.

/ATW
 
  • Gilla
Norrtull
  • Laddar…
A ArneTW skrev:
Gratis sågspån från vedbacken i en begagnad plastburk och 2 dl diesel är inte heller så dyrt.
/ATW
Och jag som får kommentarer om att vara miljöovänlig när jag använder en halv mjölkkartong vid varje braständning.:crysmile: Istället för att köra till återvinning även det med drivmedel diesel..;)
 
@ArneTW din metod må vara effektiv, men den är 10 gånger så dyr som en tändkub.
 
F fribygg skrev:
@ArneTW din metod må vara effektiv, men den är 10 gånger så dyr som en tändkub.
Hur räknar du då?

mitt innehåll är gratis förutom 5 kronor i diesel. Sedan har jag ett par liter tändspån där det räcker med ett par matskedar för varje tändning...

/ATW
 
A ArneTW skrev:
Hur räknar du då?

mitt innehåll är gratis förutom 5 kronor i diesel. Sedan har jag ett par liter tändspån där det räcker med ett par matskedar för varje tändning...

/ATW
Tändkub ca 0,5kr diesel 5kr
 
F fribygg skrev:
Tändkub ca 0,5kr diesel 5kr
Skärpning med matten!
5 kr för 1 liter tändmedel.
Två matskedar, dvs 0,3 deciliter per tändning
Det blir 33 tändningar för 5 kronor eller 15 öre per tändning.

Fast jag skulle inte själv vilja ha en burk som luktar diesel stående inne.
 
  • Gilla
RoAd
  • Laddar…
E Eld skrev:
Skärpning med matten!
5 kr för 1 liter tändmedel.
Två matskedar, dvs 0,3 deciliter per tändning
Det blir 33 tändningar för 5 kronor eller 15 öre per tändning.

Fast jag skulle inte själv vilja ha en burk som luktar diesel stående inne.
Förevigar, detta ska bli kul när @Eld förklarar.
Var finner du diesel för 5kr/L?
 
F fribygg skrev:
Förevigar, detta ska bli kul när @Eld förklarar.
Var finner du diesel för 5kr/L?
Såvitt jag förstod var det ArneTW som köpte cirka 2dl diesel för 5 kr och blandade med en liter sågspån.
 
E Eld skrev:
Såvitt jag förstod var det ArneTW som köpte cirka 2dl diesel för 5 kr och blandade med en liter sågspån.
Som jag förstod det använde @ArneTW 2dl diesel och lite sågspån

Det är väl 25 år sedan dieseln gick att köpa för en femma litern?
 
F fribygg skrev:
Som jag förstod det använde @ArneTW 2dl diesel och lite sågspån

Det är väl 25 år sedan dieseln gick att köpa för en femma litern?
Och?


2dl *5=1L
25kr/5=5kr för 2dl...

Fast din matte kanske ser annorlunda ut?
 
A ArneTW skrev:
Hur räknar du då?

mitt innehåll är gratis förutom 5 kronor i diesel. Sedan har jag ett par liter tändspån där det räcker med ett par matskedar för varje tändning...

/ATW
Använder du verkligen 2dl diesel (värde ca 5kr)till varje brasa?
 
F fribygg skrev:
@ArneTWdin metod må vara effektiv, men den är 10 gånger så dyr som en tändkub.
Det blir lite orättvist när du jämför en tändkub med en sats tändmedel som räcker till många brasor. ;)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.