I princip färdig med stödmurar (i leca som nu ska putsas & målas). Har tänkt en 'muravtäckning' i plåt på toppen. Undrar om ngn vet om det finns tillverkare som gör 'färdiga' som man skulle kunna montera själv? Kollade igenom Lindabs sortiment och kanske ngt som på bilden skulle funka? (men just denna fel mått) Lindab plåt.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Jag tycker du ska ha ett bleck med droppnäsa likt den till vänster i bild på bägge sidor muren. Ta mått på din mur och besök ett plåtslageri som knäcker upp dina plåtar i ett nafs. Då får du bleck som passar perfekt.
 
Tack! Plåtslageri blir det & droppnäsa på bägge sidor! Är det något särskilt man ska tänka på vid montaget? Vill helst förstås att infästningarna ska vara dolda. Och hur gör man när man skarvar? (längsta muren är 17,5 meter)
 
Har precis skickat iväg en förfrågan till ett plåtslageri i närheten. Spännande att se vad detta skulle kunna landa på!!! Mååånga meter.

Men måste man verkligen ha en avtäckning på toppen av muren? Muren är i leca med pågjuten betong på toppen. Räcker det inte att putsa översidan också och måla???
 
1hus skrev:
Har precis skickat iväg en förfrågan till ett plåtslageri i närheten. Spännande att se vad detta skulle kunna landa på!!! Mååånga meter.

Men måste man verkligen ha en avtäckning på toppen av muren? Muren är i leca med pågjuten betong på toppen. Räcker det inte att putsa översidan också och måla???
Nej plåttäckning är ett måste (du kan även sätta takpannor, skiffer eller liknande). Har själv gjort felet att bara putsa och måla (även testat kraftig lutning på putsen). Det håller några år sedan börjar färgen flagna och då kommer frostspräningarna i putsen både på toppen och på sidorna.
 
Tack! Jo, det är ju förstås så att man försöker jaga kostnader. Vi har byggt 37 löpmeter stödmurar i varierade höjder och det blir dyrt eftersom vissa murar är riktigt höga med mycket gjutning och armering. Tanken var ju att avtäcka med svart plåt (eftersom det skulle passa så fint till huset som har svart bandtäckt plåttak - så därmed går väl takpannor på muren bort för oss i alla fall).

Det var väl mest när jag fick offerter på räcket (som behöver stämma med ett franskt balkongräcke och som tänkt i svart smide) som budgeten började kännas lite ansträngd…om man säger så. Men vill förstås ändå inte riskera att murarbetet skulle förstöras med frostsprängning…Svart skiffer kanske skulle kunna vara ett alternativ förstås men det lär väl heller inte vara billigare än plåtavtäckningen? Hur löste du din avtäckning Helioz?

Vårt mest akuta problem just nu är dock att grävaren som skulle komma i morgon bitti (och som tidigare varit 'pålitlig') har plötsligt sluta svara i telefon… (Har hänt en gång förut, då hade det "skitit sig med ett jobb") Risken nu att vi står med flera gubbar i morgon som ska lägga trappsteg & gatsten till vilplan men ingen grävare för uppfyllnaden. Usch, trodde att man hade lärt sig allt om detta i bygget av själva huset…
Gräver och skottar massor idag :-)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.