Hej Jag behöver akut hjälp för en skoluppgift, jag har ritat en kopplingsschema som visar en fram back funktion men vet inte om den stämmer med min tidigare kopplingsschema, jag bifogar bilder på en linjeschema och kopplingsschema jag har ritat nyligen, jag har även lagt till frågetecken på bilden där jag misstänker att det kan vara fel,
Tack för all hjälp jag kan få
Tack för all hjälp jag kan få
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Jo, det där blev tokigt. Självhållningen kommer inte fungera på det där viset. 13/14 på kontaktorerna är ju i serie med respektive startknapp, inte parallellt. Försök igen! Det nedre schemat verkar rätt. Ett tips är att kolla i punkt 102. Hur många ledningar ska gå ut där?
tack för din snabba svar,PNO skrev:
Jag kan faktiskt inte komma på lösningen, det roliga med hela var att jag har kopplat denna koppling två gånger innan men på två olika sätt och båda fungerade, men jag har gjort en bygling mellan 13-13 och till en plint men jag kommer inte ihåg hur jag gjorde det.
Manöver kommer från F1 till motorskydd, hjälpkontakt 95-96 och vidare till Stoppknapp S1 (1-2). Vid ett tryck på knapp S2 kommer lampa ovan knapp S2 att tändas så länge som S2 är påverkad, ingenting annat.
Vid ett tryck på S3 kommer ledning mot K1 och K2 plint 13 att spänningssättas samtidigt. Lampa ovan S3 lyser så länge Stoppknapp och motorskydd ej påverkas..
Hur kontaktorer A1 skall påverkas kan jag inte se.
Vid ett tryck på S3 kommer ledning mot K1 och K2 plint 13 att spänningssättas samtidigt. Lampa ovan S3 lyser så länge Stoppknapp och motorskydd ej påverkas..
Hur kontaktorer A1 skall påverkas kan jag inte se.
Hejmr.Ola skrev:
Tack för din svar
Jag tror inte listan stämmer då det är många anslutningar som gör att det kan bli kortslutning
Hej tack för din svarT Tsdoesds skrev:
Funktionen ska fungera igenom att när man trycker på S2 ska motorn gå fram och lampan (P1) ska lysa, man ska trycka på stopp knappen så stannar motorn och sedan kan man trycka på S3 för att starta motorn back och lampan P2 lyser.
Funktionen ska även hindra att andra kontaktorn att fungera om man trycker på knappen innan man har tryckt på stopp.
Klicka här för att svara

