Ska byta ut en gammal karm och dörr i källaren mot en ny brand & ljudklassad dörr då vi har ett biorum i gamla gillestugan. Behöver en mer solid dörr än den gamla som är gjord av board och wellpapp.

men hur går man tillväga för att fästa en ny karm? Det är ju troligen bara block i väggarna och inget mer. Fogskumma och sätta reglar innanför karmen så att den inte blir skev av trycket från skummet som man sedan plockar bort när skummet torkat?

Vanliga karmskruvar lär ju hjälpa föga misstänker jag.

Det är en sådan här i storlek M9x19 (hålet är 90x192.5cm).
http://www.mindorr.se/innerdorr-massiv-ei3035db
 
Karmhylsor + ett flexibelt fogskum.
http://www.youtube.com/watch?v=a3AwDtMwN1Y

Jag har faktiskt fäst karmar mot porösa lättbetongväggar med skruv och "vanligt fogskum". Det har fungerat bra, men eftersom efterjustering inte är möjlig gäller det att göra rätt första gången och sedan vara försiktig vid skummningen.
 
Dra i fyra skruv som du sedan spacklar över. Sätt i kil vid varje skruv (innan du drar dem btw) . För mig var det för tight för att få i fogskumm så jag borrade flera hål precis invid karmen och kunde på så sätt få in skumm.
 
Karmhylsor och längre betongskruv.
http://www.biltema.se/sv/Bygg/Faste...zinkat-galvaniserat/Betongskruv-50-st-191580/
Fogskummet limmar fast dörren men påverkar garantin på många dörrar.
Om det finns utrymme så kan du sätta fast brädor på sidorna som karmen skruvas igenom.
Du kan även tillverka lämpliga träklossar (som ersätter kilar) som skruvas fast med betongskruv som du sedan skruvar fast karmen igenom.
 
Varför kan man inte använda karmskruv? Har monterat hundratals karmar i källare med karmskruv. Har du hålsten väljer man plugg för det, har du leca väljer man plugg för det ,alternativt karmhylsa och lättbetongskruv. Skumma helst inte då det kan vara svårt att få riktigt bra fäste i stenmaterial. Bättre o dreva så man inte trycker ut karmen.
 
  • Gilla
F.A.S
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.