Hej,

är i slutskedet av köksrenoveringen och hade ursprungligen tänkt att använda en ABSTRAKT-dörr (20mm tjock) från IKEA, såga hål för spot och fräsa ur för kablar. Efter en del övervägande i sista sekund vill vi nu inte ha täckskivan högblank utan matt liknande IKEA-stommarna. Utan att förklara närmare är skåp, takanslutning, fläkt redan monterade/byggda efter en täckskiva som just skulle vara 20mm. IKEAs täckskivor eller övriga dörrar är inte aktuella eftersom de är 13mm resp 16mm tjocka. Tanken är nu att själv tillverka och sprutmåla en täckskiva men tvekar lite kring materialvalet. Främst med tanke miljön den sitter i, ex. värmen från spot:en, ånga från kaffebryggare/kastruller m.m.

Har tre alternativ som jag funderar på baserat på vad bygghandeln säljer för skivor:

1. MDF 19mm tjock. Nackdel att jag tappar 1mm i tjocklek men det kan vi leva med.

2. Limma ihop 2st 10mm MDF. Fördelen att jag får rätt tjocklek, samt kan lätt skapa 10mm djupa kanaler för kabel utan att behöva fräsa.

3. Limfogskiva 18mm. Nackdelen är att jag tappar 2mm som förmodligen tyvärr syns men limfogen kanske är tåligare än MDF?

4. Ytterligare förslag?


Blir i fel forumdel men gissar att val av färgtyp kan påverka tåligheten främst mot ånga?

Tacksam för synpunkter.
 
Jag skulle tipa på att limfogen är tåligare mot ånga om man bortser från val av färg. Min erfarenhet är i alla fall att luckor i mdf är väligt känsliga för fukt och ånga och att de med åren lätt spricker. Trä däremot har tendens att låta fukten vandra. De 2mm som skiljer kan du kanske täcka med en latexfog eller liknande?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.