7 871 läst ·
5 svar
8k läst
5 svar
Markduk för sandlåda
Håller på och planerar för bygget av sandlåda och behöver tips på lämplig markduk/täckduk för att hindra ogräs/att sanden blandas upp med jorden under.
Gärna då så man slipper köpa 100-tals meter.
I Uppsala om det inte är någon av de stora kedjorna...
Gärna då så man slipper köpa 100-tals meter.
I Uppsala om det inte är någon av de stora kedjorna...
Produkter som diskuteras: "ogräs"
Ogräsrensare Sweeder
Ergonomisk ogräsrensare
79 kr inkl moms
Läs mer
Funkar det inte med vanlig markduk från Byggmax?
Markduken från Byggmax lär klara jobbet, https://www.byggmax.se/gjutning-och-husgrund/markdukar/markduk-n1-grå-p21032
Hade du bott närmre kunde du fått ett par kvadrat och en kopp kaffe
. Köpte en rulle härom veckan som räcker och blir över.
Hade du bott närmre kunde du fått ett par kvadrat och en kopp kaffe
Tack och bock, både för erbjudandet om fika och material, men tror det blir billigare att ta en sväng förbi lokalt och köpa en hel rulle.mexitegel skrev:
Jag hade några kvm "mypexmatta" (som den svarta markduken i plast med gröna rutor på tydligen kallas) över som jag har i botten på grabbens sandlåda. Det mesta som släpper igenom fukt men stoppar material från att blandas eller ogräs från att växa igenom borde dock funka bra. Tror nog N1-markduken från byggmax också funkar bra.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden