Jag ska sätta upp några lysrörsarmaturer, nedan kallat lysrör ;), i verkstan. Jag fick tag på fina lysrör begagnat som har dimmer-funktionalitet (Quicktronic De Luxe står det på dom).

Lysrören behöver en extra signalkabel för dimmer-funktionaliteten; det är inte strömkabeln som används som på vanliga lampor. Vad krävs för pryl för att vrida upp och ner dimmern? Går det att använda en vanlig strömställare med dimmer-funktionalitet ändå?

Är det värt att använda dimmer på lysrör? Vad är fördelarna?
 
Oftast är det ett reglerdon som ger en variabel dc spänning in till styrledaren. Dvs en vanlig dimmer fungerar inte.

Det finns nog lite olika varianter så du bör kontrollera innan du skaffar något.
 
Man ska aldrig dimma ner en verkstad....det blir lite sämre ljus då...
 
Till vissa hf-dom räcker det med en styrd fas över tryckknapp.
Alltså fast fas till armaturen och sen en styrd fas från en tryckknapp.
Klick - tända
Klick - släcka
Håll in - dimmra

Kolla upp vad det är för hf-dom du har
 
kjellman skrev:
Man ska aldrig dimma ner en verkstad....det blir lite sämre ljus då...
Tänk om man kunde dimma upp

Protte
 
Låter ju som om det inte skulle vara någon större nytta med dimmer i en verkstad så jag struntar nog i det. Vore dock jäkligt coolt :cool:
 
Coolt är just vad det är, drar mindre ström och värmer mindre.

Protte
 
Man kanske har en ren och fin bordsyta i verkstaden där frugan kan ligga på rygg ibland...och då rekomenderar jag en sorts dimmerfunktion...hehe
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.