Hejsan
Jag har en luftvattenpump som jag skulle vilja ha som sekundärkälla i ett värmesystem med vedpanna och acctankar. Alltså om jag är i väg så jag inte kan elda i pannan så ska värmepumpen kicka in och värma vattnet.

Jag funderade på enklaste lösningen..

Kan man ta utgående rör från acctanken och dra in den i ingående på luftvattenpumpen och så utgående från luftvattenpumpen vidare in i huset?
Alltså så när jag eldar så går det varmt vatten in i luftvattenpumpen och att den då inte behöver jobba? Och om jag ger fan i att elda så sjunker värmen på vattnet tills luftvattenpumpen känner av att den behöver värma på vattnet?

Eller är det inte så det fungerar?


Annars vad behöver jag för automatik för att få till önskad effekt?


Går det göra helt utan automatik annars? Att jag låter luftvattenpumpen gå in/ut i botten på tanken och har en separat cirkulationspump till detta som går hela tiden. Sedan en strömbrytare till luftvattenpumpen så den är avstängd när jag är hemma men ska jag iväg kan jag bara slå på den. Och att cirkulationspumen är igång konstant så det inte fryser i luftvattenpumpen
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.