Igår hade vi dessvärre en dammsugarförsäljare hemma. Ett besök som såldes in som gratis rengöring av soffa eller säng men som i själva verket gick ut på att försöka kränga en dammsugare för 35.000 kr. Vi fick iaf soffan och vardagsrumsmattan dammsugad.

Anyhoo, säljargumenten fick mig att börja tänka lite på inomhusluften och är nu inne på att skaffa mig en luftrenare. Jag bort i 2-planshus från -36. Värmer med pellets och kamin. Mekanisk frånluft i badrum på övervåningen. Otäta originalfönster.

Räcker det att ha en luftrenare på övervåningen eller behövs en på varje plan? Någon som vet?

/C
 
O
Jag tänker spontant ventilation....
Dyrare men borde bli bättre luft...
 
Luftrenare är inte så effektiva att en enda kan rena luften i ett helt hus, om den inte är monterad i ett ftx-system. Viktigast är ren luft i sovrumen. Men först bör du nog som Odjuret redan skrivit, öka ventilationen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.