1 654 läst ·
4 svar
2k läst
4 svar
Ljus slät träpanel vägg och tak
Sökt en del men hittar inte riktigt det jag letar efter. Vi gillar naturliga material och i vårt kommande uterum vill vi ha ljus slät träpanel på vägg och tak. Tycker man ser många bilder på det men hittar inte när man väl ska leta efter vad man skall köpa.
tänker likt bilden:
https://www.google.se/search?biw=14...10.450.0...0.TYqvgn3GT4k#imgrc=rOzr7TDeXSQr-M:
vet ni vad man skall köpa?
tänker likt bilden:
https://www.google.se/search?biw=14...10.450.0...0.TYqvgn3GT4k#imgrc=rOzr7TDeXSQr-M:
vet ni vad man skall köpa?
Det du länkar till är nog vanlig spontad ytterpanel med en vitlasyr på , brukar se bra ut , går även att ha råspont 20x120
men dom är inte någon fas på . lämpligt då att ta dubbelfalsad spontad ytterpanel som finns i bred upp till 170
men dom är inte någon fas på . lämpligt då att ta dubbelfalsad spontad ytterpanel som finns i bred upp till 170
Medlem
· Blekinge
· 10 117 inlägg
Det är ont om standardpaneler som fungerar som ni önskar. Allt man använder måste vara snickeritorrt, så golvbrädor kan fungera. Ändå är det bra med en liten fas intill sponten som tar bort effekten av att brädorna går isär lite grann. Själv hamnar jag ofta i lägen där det är nödvändigt att specialbeställa panel efter egen ritning. Det kan man göra på ett specialsnickeri, men det blir för det mesta rätt dyrt när man tvingas till torrt och kvistrent virke. Furuplywood är ett intressant alternativ. Med bra underlag i form av glespanel eller liknande kan den väljas ganska tunn. Både panel och plywood kräver stor noggrannhet vid uppsättningen (plus bra skruvar, listskruv med små skallar brukar bli bäst vid panel) för att slutresultatet ska bli bra.
Produkter som diskuteras: "listskruv"
Golv- & listskruv
Golv- och listskruvar är specialdesignade för att användas vid fästning av golv, lister och socklar. Dessa skruvar har ofta en tunn profil och en liten huvuddiameter för att minimera synligheten när de är på plats, samtidigt som de ger en
Läs mer
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
