Funderar på en inbyggd skjutdörr i väggen mellan vardagsrummet och sovrummet. Problemet är ljudisoleringen... Kan man använda dubbla isolerskivor av stenull istället för osb och gips? Eller åtminstone en skiva under gipset... Hur få bästa ljudisoleringen utan ull?
 
Stenull isolerar nästan inte alls mot ljud!
Det ska vara tunga mtrl med låg E-modul och låg styvhet för att isolera mot ljud.
 
Om skjutdörren ska åka in i väggen, och du inte får plats med stenull, får du nöja dig med dubbla gips, alternativt gips+OSB på vardera sida av väggen. Minns ett program med Martin Timell där han demonstrerade hur burkigt det lät utan isolering i väggen, och vilken skillnad det blev med isolering. Nåväl, i ditt fall kommer ljudet ändå att leta sig via dörren och springor, så akustisk isolering bör inte tas på blodigt allvar. Dessutom gäller det bara den del av väggen där dörren ska få plats.
 
Altuna skrev:
Funderar på en inbyggd skjutdörr i väggen mellan vardagsrummet och sovrummet. Problemet är ljudisoleringen... Kan man använda dubbla isolerskivor av stenull istället för osb och gips? Eller åtminstone en skiva under gipset... Hur få bästa ljudisoleringen utan ull?
2 lag gips på var sida ger ju en hyfsad dämpning. Personligen skulle jag också komplettera med stenull.

Den stora boven i dramat blir ju dörren. Om inte den är dämpande nog så förtas stor del av väggens dämpning. Se också till att dörren är så "tät" som möjligt mot golv och karm i stängt läge. Några millimeters springa kan ruinera en i övrigt bra vägg.
 
dörren är som sagt problemet. Väggens kosntruktion spelar mindre roll i detta fallet. Täthet uppe och nere. Släplister eller liknande behövs. Men svårt att få tillräckligt tätt för att få nån hyffsad ljudisolering
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.