Elsäkerhetsverket har beslutat att LED lysrör ska återkallas då de kan ge elchock vid montering och det gäller tydligen alla 6 fabrikat som testats. Lite andra fel var det också på en del modeller.

Det låter allvarlig då det tom ska återkallas från kund.

Elsäkerhetsverkets hemsida verkar ha brakat ihop.

Protte
 
Majgårdarna
Kan inte alla lysrör ge elchock?
 
Andreas_Hansson skrev:
Kan inte alla lysrör ge elchock?

De börjar väl inte tändningen innan kretsen är sluten så att säga? Med LED-lysrör blir det annorlunda.

Bra att de sätter dit dem, gör om gör rätt tillverkare!


edit:
Så att tillverkarna förstår; 再做它,它正确!
 
Redigerat:
Det är om man sätter bara ena sidan av lysröret så är den andra sidan spänningssatt. Det är den aldrig i ett vanligt lysrör.
 
Det är om man behöver vrida till i hållaren på ena sidan så använder man lysröret som skruvmejsel/vridverktyg och håller man då i andra änden av röret så får man sig en.

Vanliga rör är väl i det närmaste avbrott före de har tänt.

Protte
 
Det är om man behöver vrida till i hållaren på ena sidan så använder man lysröret som skruvmejsel/vridverktyg och håller man då i andra änden av röret så får man sig en.

Vanliga rör är väl i det närmaste avbrott före de har tänt.

Protte
 
Inte bara i det närmaste, det kan inte flyta nån ström genom ett lysrör med bara ena sidan ansluten. Man måste ha en tändare eller trafo som starthjälp
 
Jodå ta ur en tändare så kan du får lite glimmning, så var det iaf på I19 -78

Protte
 
625px-Fluorescent_Light.svg.png
Lysrörständningen fungerar ju såhär. Glimtändaren är i princip en glimlampa parallelt med en bimetallkontakt.
När spänningen slås på värmer glimlampan upp bimetallen som sluter kontakten. Ström går geom den vänstra (F) som värmer upp gasen i lysröret. Kontakten slås växelvis på och av då glimlampan slocknar och bimetallen svalnar.
När gasen i röret blir tillräckligt varm så blir den ledande och stömmen går ej längre genom glimlampan utan genom gasen i röret.
Tänk nu om lysröret ersätts med ett LED rör, glimtändaren tar man bort då. Gasen i röret ersätts med ett gäng LED´s och strömmen går direkt genom "röret" som vilken last som helst.
 
Jag är mest förundrad över att det tog så lång tid innan elsäkerhetsverket stoppade. Måste ju hänt nått allvarligt som fick upp ögonen på dom.
 
Är väl inte värre än att stoppa i en diazed utan huv i centralen...det går det också..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.