Vi ska bygga ett garage och har kollat på olika varianter av grundelement till betongplattan. Funkar det med vanliga L-element och sen ett varv med leca på plattan för att få upp väggarna lite. Blir det en köldbrygga med stora värmeförluster? Plattan kommer att vara isolerad och försedd med golvvärme. Gjutningen av plattan blir ju enklare om den är platt i stället för med sockel i elementen. Elementen med sockel är ju också dyrare.
 
kanske göra sockel av 2 varv leca och gjuta upp till första varvet
eller välja en högre modell av leca så det räcker med ett varv
 
Hur blir det med köldbrygga och värmeförluster om man använder leca i stället för ett isolerat sockelelement?
 
Mikael_L
Lättklinker (LECA) isolerar mycket sämre än mineralull eller cellplast. MU och cellplast isolerar ca 5ggr bättre än lättklinker. Det vill säga att en 1 meter tjock Leca-vägg motsvarar en 200 mm MU-isolerad regelstomme. Ja på ett ungefär.

Sen är Lättklinker värmelagrande, vilket ger den en viss fördel i energihänseende jämfört med cellplast och MU-isolering, men inte så mycket att det på något sätt helt kompenserar dess sämre lambda-värde.
 
Då är det nog värt pengarna att köpa isolerade sockelelement
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.