Hej

Vi funderar på ett LB-hus - Tjädern.

Är det någon som har sett det huset i verkligenhet eller äger ett.

1. Vad är det för kostnader att värma upp det.
2. Vad kostar det och vad ingår?

Sedan lite frågor allmänt om LB-hus
1. Golvärmen som man använder i LB-hus, är det el eller vatten?
2. Golvärmen är den sektionerat, så att typ badrum, sovrum är olika sektioner. Är det någonting man själv får bestämma då man bygger?
3. Vad har dom för ventilation i LB-hus?

-Norrland
 
Hej

Hur bra funkar frånluft ventilationen och vilka nakdelar har den. Blir det kallras och känns det dragit.

Kan man komplettera med fjärrvärme till ivt490, eller blir det för dyrt?

???
 
Så ville vi också ha det...kalle...därför föll vi också för LB-hus och deras Tjädern. Dock är det ju rätt så dyrt och skulle gärna vilja ha tips på andra hus som har liknade planlösning.
 
Mitt förslag är att du ritar skissen själv, precis som du vill att alla rum ska se ut. Det är inte så svårt. Det är bara att först rita på vanligt papper, sedan när du har bestämt hur stora rumen ska vara, ritar du på milimeter papper. Det hjälper mycket att ha en skallinjal. Sen är det bara att leta någon som vill bygga det.

Det gjorde vi, och det blir ett väldigt anorlunda hus.  Vi skickade skissen till en hustillverkare  som accepterade att bygga ett hus dom inte hade ritat själva.
Du kan utgå från det huset du tyckte mest om, eller göra som vi, kasta alla kataloger, använd fantasin och ett blankt papper ;D ;D
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.