Om jag till kvällen vill ha värme så länge som möjligt i min braskamin,gärna låg värme,vad är bäst?
Pellets i pelletskorg,ett par värmeloggs eller en rejäl hederlig vedpinne vad brinner långsammast?
Hur skulle det fungera med vanliga grilbriketter i någon form av behållare?
Någon som har testat och kommit fram till något bra sätt att få svag men låååångvarig värme?
 
Bäst är att du sparar värmen i något tungt material. Klä in den i täljsten eller tegel som tar upp värmen för att sedan avge det under en längre tid.

De alternativen du skissar på ovan innebär långsam förbränning för att ge den effekt du vill, det i sin tur innebär att du pyr ut större delen av bränslet genom din skorsten med sotavsättning i skorstenen och lukt utanför som följd.
 
Tänker du klä in kaminen i täljsten, så tänk på att det behövs minst 300kg täljsten innan du får någon värmelagring som räcker till.
 
Kan man i en kamin stapla typ järntackor, och på så sätt lagra värme. Järn har ju rätt hög kapacitet att lagra energi, det är tungt och det har en hög smälttemperatur. Bygga upp en bakre vägg i kaminen med 500kg järn, vore inte det något?
 
Jag vet inte om järn har bättre värmekapacitet än sten men däremot har det för ändamålet sämre värmekapacitivitet. Alltså, järn avger (och tar upp) värmen snabbare än sten så det blir inte lika långvarig effekt.
 
Snikelda så det ryker och inte brinner fullt är inget alternativ,inte heller att klä in kaminen i ett par hundra kilo täljsten,några kilo gör ingen nytta.
Men vad är bäst för en långvarig värme till natten??
 
Det går ju få långvarig värme genom att slänga in någon/några stora klabbar, dra ner tilluftan och låta det pyrelda/glöda hela natten, men det är ju ingen höjdare miljömässigt eller för risken för oönskade avlagringar i skorstenen och förhöjd risk för skorstensbrand.
(Vi har dock gjort så i stugan under 30år utan att få någon skorstenseld men det är inget att rekomendera).
 
Vattemantling och acktank...då kan du duscha i kaminvärmen också...
 
Inget bra svar om du redan har en braskamin, men valet av braskamin avgör hur den fungerar och hur man ska elda. Hålla tempen länge så krävs någon form av värmemagasin för lagring som gör att du får en jämnare inomhustemperatur men att det tar längre tid at värme upp. Saknar du detta måste det eldas oftare och om du vill behålla värmen så måste du öka inomhustempen under eldning så att rummet får en högre temperatur som sedan svalnar av.
Och du ska undvika "pyreldning" och inte heller försöka att elda kaminen "röd" för att den ska avge värme under längre tid.
Vi har själva gjutjärnsinsatser i spisar med mycket tegel. Eldar man dem lugnt och fint så att teglet blir varmt så håller det sig "hyfsat" till morgonen. Kamin är kall men teglet avger fortfarande värme.
Keddy t.ex. avråder t.ex. från att använda briketter för sina gjutjärnsinsatser då det avger betydligt högre temperatur under brinntiden. Rätt eller fel, vet ej.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.